اثرگذاری بالای حرکت های مردمی در مواجهه با مساله جمعیت – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

اثرگذاری بالای حرکت های مردمی در مواجهه با مساله جمعیت - خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

رسول ساکی دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت (جبهه مردمی جمعیت) در گفت وگو با خبرنگار پیشتاز گفت: مجموعه ما از سال های ابتدایی به صورت پراکنده فعالیت های داشته است از سال 1395 به صورت مجمع شروع به کار کرد و از سال 1397 به صورت جدی و رسمی شبکه مردمی خود در سطح استان ها را ایجاد کردیم. امروز در 32 نقطه رابطه استانی داریم و همچنین در در 340 نقطه رابط شهرستانی داریم که همه از مردم هستند، خود احساس تکلیف کرده اند و می خواهند کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه در مسیله جمعیت چند ساحت آسیب جدی دیده است اظهار داشت: یکی ساحت خانواده و دیگری جامعه. حاکمیت به صورت جدی می تواند در مورد جامعه ورود کند و گفتمان سازی کند. اما در مورد خانواده اثرگذاری حضور مردم در میدان بیشتر از کارهای حاکمیتی است.

وی افزود: مردم از آسیب های وارد شده به خانواده اطلاع ندارند. اگر ما اطلاعات این آسیب ها را منتقل کنیم خود قانع خواهند شد که باید به سمت فرزندآوری بروند. حاکمیت باید موانع را بردارد به این معنا که این گونه نباشد که وقتی از فرزندآوری صحبت می کنیم در همان زمان پوشک بچه، شیر خشک و دیگر ملزومات نایاب شود. موانع مختلفی وجود دارد که راه آن ها را سد می کنند. مسیله مسکن و خانه های کوچک، عایله مندی مختصری که هزینه ها را تامین نمی کند و دیگر مسایل که باید رفع شود.

ساکی در ادامه با اشاره به اینکه گفتمان سازی و ارزش فرزند را نیز باید در جامعه جا بیندازیم تا مردم خود ورود کنند و به گفت وگو بنشینند، اظهار داشت: رابطین ما در استان ها وظیفه ایجاد فضای گفت وگو با مردم و همچنین مطالبه از دولت برای حل مسایل را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: دولت وعده وام و زمین می دهد اما در بعضی مناطق اتفاق نمی افتد و اجرا نمی شود. رابطین ما در اینجا وظیفه مطالبه گری دارند و چون به جایی وابسته نیستند راحت مطالبه می کنند. وظیفه دوم فرهنگ سازی در حوزه افزایش جمعیت مردم است. مردم به سبب یک سری مشغولیات با برخی از آسیب ها آشنا نیستند. یکی از این آسیب ها تک فرزندی است. فرزند دوم و سوم ممکن است هزینه های بیشتری داشته باشد و مردم را به یک فرزند بسنده کنند. آسیب این مسیله در کوتاه مدت مشخص نمی شود بلکه زمانی معلوم می شود که ممکن است فرصت جبران نداشته باشند.

ساکی ضمن تاکید بر اینکه فرزندان سرمایه های زندگی ما هستند گفت: 20 الی 27 آسیب یعنی فرزندان ما و همچنین پدران و مادران را تهدید می کند. اگر مردم این ها را بدانند حاضرند سختی بکشند و هزینه کنند.

وی همچنین گفت: سومین وظیفه رابطین استانی حمایت اجتماعی و خیریه ای از مردم است. ممکن است خانواده ای که فرزنددار شده است و مشکلات مالی دارد ممکن است به فکر سقط جنین بیفتد. رابطین ما این ها را شناسایی می کنند و با سقط جنین مقابله می کنند. رابطین در سطح استان ها و شهرستان ها برای حل این سه مسیله خود مردم را وارد می کند تا کمک کنند. وظیفه اصلی آن ها این است که با طراحی و برنامه ریزی در حوزه فرهنگی، اقتصاد و مسایل اجتماعی در به موضوع فرزندآوری و جمعیت کمک کنند.

ساکی در ادامه بر اجرای برنامه هایی در هفته جمعیت اشاره کرد که مجموعه های حاکمیتی و مجموعه های مردمی را در کنار هم قرار می دهند و گفت: با چند مجموعه ارتباط گرفتیم که برخی از آن ها با ما همراهی کردند. ستاد اجرایی فرمان امام بخش بنیاد برکت، امور بانوان وزارت کشور، بسیج وزارت بهداشت، سازمان بسیج، ستاد راهبری جمعیت حوزه های علمیه اعلام آمادگی برای همراهی با مجموعه های مردمی کردند. از این رو ستاد مردمی ایران جوان که این مجموعه ها عضو آن هستند راه اندازی شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اثرگذاری بالای حرکت های مردمی در مواجهه با مساله جمعیت – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اثرگذاری بالای حرکت های مردمی در مواجهه با مساله جمعیت – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.