از عابدزاده جوان تا یاد مهرجویی در ایستگاه پایانی فجر

آخرین روز چهل ودومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با نام زنده یاد داریوش مهرجویی و لذت تماشای یک فیلم فوتبالی از ستاره های چند دهه قبل این رشته ورزشی به پایان رسید.

به گزارش پیشتاز، جمعه 20 بهمن ماه آخرین روز نمایش فیلم های جشنواره فجر در مرکز همایش های برج میلاد (خانه جشنواره) بود. این دوره از جشنواره برخلاف سال های قبل که جدول نمایش سینمای مطبوعات از روز 12 تا 21 بهمن ماه به طور کامل پر بود، در 9 روز تمام شد.

* در دوره های گذشته بویژه در مقاطعی که جشنواره در برج میلاد برگزار می شد، ساعت 21 شامگاه 21 بهمن ماه، با سر دادن شعار الله اکبر و بعد هم آتش بازی برای گرامیداشت 22 بهمن ماه همراه بود و بعد هم در آخرین سانس روز دهم جشنواره نامزدهای بخش سودای سیمرغ معرفی می شدند، اما امسال جشنواره یک روز زودتر به پایان رسیده و 21 بهمن ماه به تکرار فیلم های نمایش داده شده در روزهای گذشته اختصاص دارد تا تا بعد اسامی نامزدها هم اعلام شود.

* در آخرین روز جدول نمایشی جشنواره در برج میلاد، سه فیلم «احمد»، «پرویز خان» و «شور عاشقی» که هر کدام ژانری متفاوت داشتند به نمایش درآمدند.

از عابدزاده جوان تا یاد مهرجویی در ایستگاه پایانی فجر

* «احمد» که روایتی از حضور سردار احمد کاظمی در ساعت های اولیه زلزله مهیب 5 دی ماه دهه 80 است تصاویری تلخ را از گوشه ای از مصیبت آن زلزله به تصویر کشیده است؛ تصاویری که بارها اشک چشمان تماشاگران این فیلم را در سینمای رسانه درآورد.

* روز آخر جشنواره با توجه به فیلم های باقیمانده در جدول، با حضور حداکثری افراد دارای کارت و همینطور مهمانان دیگر همراه بود. سانس دوم این روز که نمایش فیلم «پرویز خان» با در جدول داشت، یکی از شلوغ ترین سانس های جشنواره را به خود دید. در این فیلم مقطعی از حضور پرویز دهداری در تیم ملی فوتبال ایران را که باید برای مصاف با تیم ملی کویت در یک بازی حساس و تاریخی آماده شود، روایت می شد و جالب اینجا بود که مخاطبان این فیلم در سینمای رسانه با دقایقی از مسابقه ای که در این فیلم بازسازی شده بود، همانند یک مسابقه واقعی برخورد کرده و هنگام لحظات حساس یا زدن گل، با شور و هیجان بازیکنان سابق تیم ملی را تشویق کردند.

* یکی از بخش های جالب این فیلم نحوه پیدا کردن و در واقع کشف تعدادی از بازیکنان توسط مرحوم دهداری بود که هر کدام از آن ها برای چند دهه به بازیکنانی مطرح و حتی ستاره تبدیل شدند از جمله احمدرضا عابدزاده که حضور بازیگر نقش جوانی او با چشم ها و فرم صورت مشابه این دروازه بان سابق تیم ملی، توجه همه را جلب می کرد.

* از مهمانان ویژه این فیلم اسکندر کوتی گزارشگر قدیمی فوتبال بود که در فیلم هم بازی کرده است.

* سومین فیلم این روز هم یک فیلم تاریخی و مذهبی با نام «شور عاشقی» بود و به این ترتیب جدول نمایش این دوره با یک ترکیب متفاوت در روز آخر به به طور کامل به پایان اکران خود رسید. 

* آخرین روز جشنواره با نام زنده یاد داریوش مهرجویی همراه بود که هنوز زمان زیادی از قتل فجیع او و همسرش و شوکی که به سینمای ایران وارد شد نگذشته است.

* اگرچه برنامه نمایش فیلم ها در خانه جشنواره به پایان رسیده اما داوران همچنان مشغول بررسی فیلم ها هستند و جمع بندی نهایی برای اعلام نامزدها صورت نگرفته است.

* در سال های گذشته اسامی دستگاه ها و نهادهایی که فیلم های جشنواره را تماشا می کردند تاجوایز خود را پس از پایان جشنواره در بخش تجلی اراده ملی اهدا کنند مشخص می شد اما امسال هنوز جزییاتی در این زمینه و حتی محل تماشای آثار برای ارگان ها منتشر نشده است.

* از آنجا که امسال رای گیری مردمی انجام نمی شد شور و هیجانی در بخش فیلم هایی که مخاطب بیشتری در سینماهای مردمی کسب کرده اند حس نمی شد و و برخلاف سال های گذشته هیچ حرف و حدیث و حاشیه ای هم به وجود نیامد. با این حال تعداد سانس های فوق العاده برخی فیلم ها در بعضی روزها توسط مدیر امور سینماهای جشنواره اعلام می شد و حتی در مواردی روابط عمومی فیلم ها گزارش هایی را در این زمینه منتشر کردند! از جمله دست اندرکاران «تمساح خونی» که در روز آخر اعلام کردند، نخستین ساخته جواد عزتی رکورددار سانس فوق العاده پرمخاطب ترین فیلم فجر شده؛ این در حالی است که برخی تهیه کنندگان از جمله تهیه. کننده فیلم «صبحانه با زرافه ها» تمایلی به پخش فیلم خود در سانس فوق العاده نداشتند و اجازه فروش بلیت در هیچ سانسی را خارج از آنچه در جدول سینماهای مردمی در نظر گرفته شده بود ندادند.

* همچنین محمدرضا فرجی -مدیر امور سینماهای جشنواره فجر- برای روز نهم جشنواره اعلام کرده بود که فیلم های مجنون، تابستان همان سال، آغوش باز، تمساح خونی، قلب رقه، دو روز دیرتر و آسمان غرب در 14 سانس فوق العاده نمایش داده شده اند.

* در روز نهم جشنواره گزارشی هم از نشست صمیمی وزیر ارشاد با مهمانان خارجی و در واقع ضیافت بخش بین الملل جشنواره منتشر شد.

* در این روز محمد خزاعی -رییس سازمان سینمایی-، مجید زین العابدین -مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی – و رایده فریدزاده -مدیر بخش بین الملل جشنواره – میزبان نمایندگان کشورهای ارمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ازبکستان، ترکمنستان و روسیه شدند و تفاهمنامه ای را با هدف تسهیل اکران آثار، تولیدات و ایجاد صندوق حمایت مشترک امضا کردند.

از عابدزاده جوان تا یاد مهرجویی در ایستگاه پایانی فجر

پایان خبر پیشتاز 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از عابدزاده جوان تا یاد مهرجویی در ایستگاه پایانی فجر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از عابدزاده جوان تا یاد مهرجویی در ایستگاه پایانی فجر"، کلیک کنید.