از پرسش و پاسخ با نویسندگان روس تا برگزاری تست های تعیین سطح زبان روسی

بهار کتابخوانی| تشریح برنامه های غرفه روسیه در گفت وگو با پیشتاز؛

از پرسش و پاسخ با نویسندگان روس تا برگزاری تست های تعیین سطح زبان روسی

نماینده انتشارات «زلاتیوست» روسیه گفت: ما با متخصصان ایرانی زیادی کار می کنیم و امیدواریم که علاقه به یادگیری زبان روسی در میان مردم بیشتر شود، به همین دلیل هم ما در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های آموزشی زبان روسی داریم

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری پیشتاز، بخش بین الملل نمایشگاه کتاب تهران از روز اول برگزاری سی وپنجمین دوره این رویداد با استقبال قابل قبولی از جانب کتاب بازهای ایرانی مواجه شده است. یکی از شلوغ ترین غرفه های این بخش، مربوط به کشور روسیه است. روسیه در دو سه سال گذشته رویه ای جالب توجه برای نمایشگاه کتاب تهران داشته و در هر دوره با دعوت از نویسندگان روس، نمایندگان انتشاراتی های مختلف روسیه و فعالان ادبی تلاش می کند پل ارتباطی محکمی بین مخاطبان ایرانی و آثار ادبی روسیه ایجاد کند.

امسال هم غرفه روسیه دست پر به نمایشگاه کتاب تهران آمده و برنامه های ویژه ای برای این رویداد تدارک دیده است. تعداد زیادی از نویسندگان روس با آثار جدیدشان به غرفه این کشور سر زدند و رو درروی علاقه مندان به ادبیات روسیه از چالش هایشان برای نوشتن آثار و فضای کارهایشان گفتند. به جز این برخی از انتشاراتی های مطرح کشور روسیه نیز با حضور در نمایشگاه کتاب تهران، برنامه های متنوعی برای جذب مخاطب ایرانی دارند.

در یکی از روزهای نسبتاً خلوت نمایشگاه کتاب، سری به این غرفه زدیم و با نیکولای گلوبف نماینده انتشارات زلاتیوست در رابطه با تجربه حضورش در ایران و برنامه هایی که برای این رویداد فرهنگی دارند گفت وگو کردیم.  

گلوبف با اعلام این مسیله که امسال برای سومین بار در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده است گفت: این نمایشگاه، رویداد خوبی است و در سال های اخیر تجربه حضور در آن را داشتیم. ما می بینیم که این نمایشگاه هر سال بازدیدکنندگان زیادی دارد و سال به سال هم به تعداد آن ها اضافه می شود که این برای نمایشگاه کتاب امتیاز ویژه ای محسوب می شود.

وی افزود: غرفه ما به این دلیل که به جز معرفی کتاب برنامه های متنوع دیگری هم دارد با استقبال خوبی مواجه شده و معمولاً بازدیدکنندگان خیلی زیادی داریم. برای مثال کنکورهای متفاوتی را برگزار می کنیم تا سطح آشنایی مخاطبان با زبان روسی بسنجیم، دوره های آموزش زبان روسی و جلسات پرسش و پاسخ با نویسندگان نیز در غرفه روسیه برگزار می شود که این موارد در کنار معرفی کتاب توسط نویسندگان روس، از ویژگی های این غرفه است.

نماینده انتشارات زلاتیوست در رابطه با برنامه های تخصصی آموزش زبان کشور روسیه ادامه داد: ما کتاب های آموزش زبان زیادی را برای سطح مبتدی تا پیشرفته تدارک دیدیم و کسانی که می خواهند آزمون های زبان روسی مثل B1 یا A2 بدهند می توانند از این آزمون ها استفاده کنند. به جز این ما امسال کتابچه ای جمع آوری کردیم که 15 دانشگاه در درون آن مشخص شده که ایام ویژه ای تحت عنوان «روزهای زبان روسی» در آنجا گنجانده شده است. در این روزها برنامه های مختلفی برای دانشجویان در نظر گرفته شده که توسط دانشگاه های معتبر مثل دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و… برگزار می شود.

وی اضافه کرد: در این کتابچه مراکز علمی و آموزشی معرفی شدند، دانشگاه ها و آموزشگاه های تخصصی را جمع آوری کردیم و مراجعه کنندگان به غرفه ما با استفاده از این کتابچه دسترسی راحت تری به این مراکز دارند. دانشگاه های دولتی و غیردولتی در این کتابچه معرفی شدند که دانشجویان به راحتی می توانند از آن ها استفاده کنند و به جز آن ها تجار و افرادی که فعالیت های اقتصادی دارند و به دنبال این هستند که در زمان سریع تری زبان روسی را آموزش ببینند، می توانند از این مراکز استفاده کنند.

محبوبیت زبان روسی

این روزها جوانان و نوجوانان ایرانی به آموزش زبان خارجی دیگری به جز زبان انگلیسی (مثل فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی و…) علاقه مند شدند. گلوبف در پاسخ به این پرسش که فکر می کند زبان روسی در فهرست زبان های مورد علاقه جوانان ایرانی چه جایگاهی دارد گفت: ما با متخصصان ایرانی زیادی کار می کنیم و امیدواریم که علاقه به یادگیری زبان روسی در میان مردم بیشتر شود. به همین دلیل هم ما در این غرفه برنامه های آموزشی زبان روسی داریم و امیدواریم این برنامه ها به یادگیری بیشتر و بهتر زبان روسی بین متخصصان و مردم عادی کمک کند. ما انتظار داریم زبان روسی جایگاه خوبی در کشور ایران پیدا کند.

وی افزود: در حال حاضر توریست های زیادی از روسیه به ایران می آیند که این مسیله به رونق بیشتر محبوبیت زبان روسی خیلی کمک می کند، چون این صنعت توریسم باعث می شود هم سرمایه به ایران بیاید، گردش مالی و اقتصادی بین ایران و روسیه بال برود و البته فرهنگ بین دو کشور رد و بدل شود.

نیکولای گلوبف در پایان سخنانش گفت: برای من مهم نیست که روسی مثلا دومین زبان خارجی محبوب در بین مردم ایران باشد یا در رتبه های سوم و چهارم بگیرد. به نظرم مهم این است که تبادل فرهنگی بین دو کشور رخ دهد و شناخت از زبان روسی طوری باشد که دانشجویان ایرانی به روسیه بیایند و از ایران بگویند و دانشجویان و توریست های روس هم به ایران بیایند و از روسیه به ایران بگویند تا پیوندهای فرهنگی بین دو کشور تقویت شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از پرسش و پاسخ با نویسندگان روس تا برگزاری تست های تعیین سطح زبان روسی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از پرسش و پاسخ با نویسندگان روس تا برگزاری تست های تعیین سطح زبان روسی"، کلیک کنید.