افزایش پدیده گردوغبار در استان قم

بررسی‌های فضایی سازمان نقشه­‌برداری کشور از پردازش تصاویر ماهواره‌­ای پدیده گرد و غبار استان قم و دریاچه نمک نشان می‌دهد در سه ماه اخیر، این مناطق با افزایش وقوع این پدیده مواجه بودند.

به گزارش پیشتاز، سازمان نقشه‌برداری کشور با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره‌­ای، اقدام به پایش پدیده گرد و غبار استان قم در بازه اردیبهشت تا تیرماه ۱۴۰۳ و هم­چنین در سه روز متوالی ۱۷-۱۵ تیرماه کرده‌ ­است.

در پی اعلام هشدار سطح نارنجی هواشناسی مبنی بر افزایش احتمال رخداد گردوخاک و وزش باد شدید در استان قم، سازمان نقشه‌­برداری کشور به‌­عنوان متولی تهیه نقشه و اطلاعات مکانی، با توجه به توانمندی در پایش مخاطرات زیست‌­محیطی و با هدف آگاهی‌­بخشی از وضعیت کانون‌­های داخلی گرد و غبار، مدیریت هر چه مؤثرتر این پدیده  و بهبود و ارتقای شرایط زیست‌­محیطی کشور، با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره‌­ای، نقشه‌­های توزیع گرد و غبار را در سطح استان قم و محدوده دریاچه نمک تهیه کرده‌­است.

نتایج به ­دست ­آمده حاکی از آن بود که با توجه به بازه رنگی اختصاص داده شده به نقشه­‌های توزیع گرد و غبار در سه ماه متوالی، می­‌توان افزایش وقوع این پدیده را در سطح استان قم و دریاچه نمک در تیرماه مشاهده‌ ­کرد.

هم­چنین در سه روز هشدار اعلامی از سوی سازمان هواشناسی، تصاویر ماهواره‌­ای به وضوح درگیری این استان را با پدیده گرد و غبار نشان می­‌دهد.

افزایش پدیده گردوغبار در استان قم
وضعیت گرد و غبار استان قم در روز ۱۵ تیر
افزایش پدیده گردوغبار در استان قم
وضعیت گرد و غبار استان قم در روز ۱۶ تیر
افزایش پدیده گردوغبار در استان قم
وضعیت گرد و غبار استان قم در روز ۱۷ تیر

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش پدیده گردوغبار در استان قم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش پدیده گردوغبار در استان قم"، کلیک کنید.