انتظار طولانی برای یک سفر واجب + ویدیو

انتظار طولانی برای یک سفر واجب + ویدیو

با آغاز اعزام حدود 87 هزار زایر ایرانی به حج تا چند روز دیگر، جمعیت منتظران حج واجب به 900 هزار نفر می رسد، که به گفته نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت مدت انتظار برخی از آنها برای این سفر به 30 سال خواهد رسید.

به گزارش پیشتاز، سهمیه حج ایران امسال 87 هزار و 550 نفر اعلام شده است، که از میان آنها حدود 85 هزار نفر، زایر و مباقی عوامل خدماتی و ستادی حج هستند. آخرین اولویت اعلام شده برای ثبت نام در کاروان های حج 1403، دی ماه 1386 بوده است، که بنابر آخرین اظهارات حجت الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب، هنوز 900 هزار نفر دیگر در نوبت حج هستند و برخی از آنها تا 30 سال در نوبت خواهند ماند. هرچند گفته شده است «در سال های اخیر تلاش شده است با کاهش تعداد خادمان و عوامل، زایران بیشتری به سرزمین وحی اعزام شوند.»

در بین زایرانی که امسال به حج مشرف می شوند، افرادی هستند که دست کم 15 تا 16 سال در نوبت حج تمتع بوده اند، درحالی که برخی عمرشان از زمان این انتظار کوتاه تر بوده و به این سفر واجب معنوی نرسیده اند. گردهمایی حجاج تهرانی که 15 اردیبهشت ماه 1403 در استادیوم 12 هزار نفری آزادی برگزار شد، فرصتی بود برای گفت وگو با برخی از این زایران که تقریبا بیشتر آنها به مسیله انتظار طولانی برای این سفر معنوی اشاره کردند.

قرار است اعزام 87 هزار و 550 زایر حج امسال در قالب 622 کاروان، از 23 اردیبهشت ماه آغاز شود. هزینه این سفر که بیش از یک ماه طول خواهد کشید از 162 تا 188 میلیون تومان است، که جزو حج های گران محسوب می شود. سیدعباس حسینی ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ در گردهمایی حجاج تهرانی که 15 اردیبهشت ماه در استادیوم 12 هزار نفری آزادی برگزار شد، گفت که حج امسال 300 دلار کاهش هزینه داشته، اما تورم و تغییر نرخ ارز، اجازه نداده است کاهش قیمت اتفاق افتد.

عربستان اعلام کرده است مناسک حج امسال از غروب جمعه 14 ژوین (25 خرداد) آغاز می شود و در عصر روز چهارشنبه 19 ژوین (30 خرداد) به پایان می رسد.

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتظار طولانی برای یک سفر واجب + ویدیو" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتظار طولانی برای یک سفر واجب + ویدیو"، کلیک کنید.