برخی هنوز از جنگ فارغ نشده اند/ جانبازان در خط مقدم توجه باشند – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری پیشتاز- گروه استان ها- ریحانه شهبازی: درختان بلند قامت در فضایی مطبوع و سر سبز در ورودی یک ساختمان قدیمی 60 ساله ریشه در محلی دارند که ساکنان آن نیز با گذشت چندین دهه از زندگی خود همچنان در خاک ایران زمین ریشه های خود را محکم قرار داده اند و دل های خود را برای پیروزی و آبادانی این سرزمین و رضایت خداوند سبز نگه داشته اند.

مرکز فرهنگی توانبخشی جانبازان شهید مطهری چندسالی است که پاتوق همیشگی رفقای ازجان گذشته جبهه و جنگ شده است. با ورود به این مجموعه حس خوب امیدواری از انسان های بزرگ را تجربه می کنید و با رفتن به هر طبقه و اتاق های این ساختمان قدیمی، داستان سفری مملو از خاطرات ایثار و از خودگذشتگی و بزرگ منشی در دوران دفاع مقدس برایتان مرور می شود.

انسان هایی که با وجود سختی و ناتوانی جسمی و بیماری اما با رضایت از انجام وظیفه خود سخن می گویند و با خوش رویی توصیه به ادای دین به جانبازان و شهدا دارند. آنها معتقدند همانطور که جوانان برای حفظ کیان و ناموس ایران اسلامی در خط مقدم جبهه و نبرد با دشمن قرار گرفتند، اکنون نیز صنعتگران و مسیولانی که در خط مقدم تولید و اقتصاد کشور هستند باید به وظیفه خود به درستی عمل کنند و در کنار توجه ویژه به مشکلات جانبازان و حمایت از آنها، فرزندان این مملکت را برای رشد و شکوفایی و سربلندی این کشور در دامان خود گیرند.

جانبازان هنوز از جنگ فارغ نشده اند

در واقع جانبازان آسیب نخاعی اصفهان با سینه هایی مملو از خاطره و ترکش هایی از ناجوانمردی دشمن با مشکلات جسمی و حرکتی خود دسته و پنجه نرم می کنند و دغدغه آینده فرزندان، خانواده و این مملکت را دارند و در یک کلام به گفته رهبر معظم انقلاب، «این جانباز است که هنوز از جنگ فارغ نشده است.»

برخی هنوز از جنگ فارغ نشده اند/ جانبازان در خط مقدم توجه باشند

کتابخانه ای با کتاب هایی قدیمی در گوشه ای از طبقه همکف این ساختمان به محلی برای گفت وگوهای رسمی تبدیل شده و کتاب های قدیمی در قفسه های فلزی با عکس هایی از رفاقت های دوران دفاع مقدس و شهدا گویی یک فیلم کوتاه از دوران دهه شصت را بازسازی می کنند. وجود سالن های ورزشی و تیراندازی در سمت راست و چپ این طبقه نشان از اهمیت ورزش و سلامتی داشت که به گفته جانبازان «با ورزش کردن بخش زیادی از هزینه های درمان کاهش پیدا می کند و برای روحیه و جسم آنها مفید است». از این رو انتظار داشتند که صنایع بزرگ در راستای عمل به مسیولیت اجتماعی برای تجهیز امکانات ورزشی و رفاهی پیش قدم شوند تا هزینه های درمانی آنها با بالا رفتن روحیه کاهش یابد.

وضعیت نامناسب اصفهان در حمایت جانبازان

تعدادی از جانبازان و اعضای انجمن جانبازان آسیب نخاعی استان اصفهان از وضعیت موجود و عدم رسیدگی نهادهای مربوطه گلایه داشتند و می گفتند: همه نهادها و مسیولان و صنایع استان در قبال جان فشانی این جانبازان مسیول هستند و آنها با جان فدایی جانبازان و شهدا به این جایگاه و منصب رسیده اند.

جانبازان یکی یکی به جمع ما با ویلچر و همراهی دوستان خود اضافه می شدند و بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که «اصفهان در اغلب زمینه ها حرف اول را می زند و در داشتن صنایع بزرگ پیشتاز است اما در ارایه خدمات به جانبازان در قالب مسیولیت اجتماعی نسبت به سایر استان ها عقب است.

مهدی ابراهیمی دبیر انجمن با وصف کوتاهی از دوران دفاع مقدس و این آسایشگاه گفت: بالغ بر 2 هزار جانباز 70 درصدی در کل استان اصفهان وجود دارد که از این میان 365 جانباز قطع نخاعی هستند و بیشترین آمار را شهر اصفهان دارد اما امکانات آنها بسیار محدود است.

وی با بیان اینکه این ساختمان قدمتی 60 ساله با 45 اتاق است، تصریح کرد: تجهیزات و امکانات این مجموعه قدیمی است و نیاز به روزرسانی دارد. از سویی دیگر تفریح و گردشگری و سفر جانبازان نیاز به تمهیداتی دارد تا اقامتگاه هایی برای آنها در نظر گرفته شود و وسیله نقلیه مناسبی در اختیار داشته باشند.

برخی هنوز از جنگ فارغ نشده اند/ جانبازان در خط مقدم توجه باشند

قاسم رهنما نیز از دیگر اعضای انجمن جانبازان نخاعی استان اصفهان بود که در خصوص توجه به امکانات ورزشی جانبازان می گوید: همانگونه که به افراد سالم برای ورزش و فوتبال توجه می شود باید به این جانبازان برای روحیه بخشی و کاهش درمان آنها نگاه ویژه شود.

وی درخواست داشت که یک اقدام زیربنایی مانند راه اندازی قرض الحسنه برای جانبازان صورت گیرد تا در تامین هزینه های جانبی خودکفا شوند. رهنما می گوید که اصفهان با وجودی که در همه چیز پیشتاز بوده اما در حمایت از جانبازان و تامین امکانات رفاعی و درمانی جامانده است.

توانمندی در عین ناتوانی

پس از این دیدار با مسیولان، بازدیدی از جانبازان سایر طبقات صورت گرفت که هرکدام به تنهایی درخواست ها و دردل های خود را مطرح کردند. آنها با رویی باز و گشاده، تواضع را مشق می کردند و گاهی با آیه ای از قرآن و یا بازگویی از فعالیت های شگفت آور خود، جمع دوستان را بدرقه می کردند.

یکی از جانبازان قطع نخاعی با چنین شرایط جسمی حتی توانسته بود تحصیل کند و به دانشگاه برود. دیگری یک مسجد چند طبقه با امکانات درمانی و بهداشتی ساخته بود که در دل خود شرایط سکونت را داشت. آنها با طنازی و خوش رویی از مسایل و مشکلات می گفتند که باید مسیولان بیش از پیش به فکر آنها باشند و رسانه نیز در منعکس کردن رسالت خود را انجام دهد.

کاظمی از دیگر جانبازان قطع نخاعی است که با چشم توانسته یک جلد کتاب از خاطرات خود را به رشته تحریر درآورده بود تا برای نسل امروز درس عبرتی باشد و بدانند که جوانان گذشته چگونه به وظیفه خود عمل کردند. او مدعی شده بود از طریق یک نرم افزار همت گماشته و توانسته یک جلد کتاب را به اتمام برساند.

آری به گفته عالمان و به نقل از جانبازان باید در هر شرایطی نسبت به انجام وظیفه خود کوتاهی نکرد.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برخی هنوز از جنگ فارغ نشده اند/ جانبازان در خط مقدم توجه باشند – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برخی هنوز از جنگ فارغ نشده اند/ جانبازان در خط مقدم توجه باشند – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.