بستک، آینده گردشگری هرمزگان می شود

بستک، آینده گردشگری هرمزگان می شود

روزنامه صبح ساحل نوشت: همراه تیم از مسیر جاده بندرعباس به لار، وارد بستک شدیم. از کاروانسرایی که چندی پیش خوشبختانه ثبت یونسکو شده بود، دیدن کردیم. اگر چه به نظر می رسید این مکان تاریخی نجات پیدا کرده؛ اما نیاز به مراقبت های اصولی بیشتری داشت.

ضعف مهم دیگر، معرفی بناهای تاریخی آن بود که در آنجا کتاب یا مقاله مکتوبی درباره تاریخ آن دیده نمی شد. هر کسی از زاویه شخصی و شفاهی خودش بنا را تعریف می کرد.

از حمام تاریخی بستک هم دیدن کردیم که فضای بسیار مناسبی جهت بازدید و گردشگری دارد. این مکان از دید ما گردشگران، نیاز به توجه بیشتری دارد، اگر چه تصمیم داشتیم از مدرسه “مصطفویه” هم دیدن کنیم؛ اما آنجا به دلایلی تعطیل بود.پس از بستک به سمت جناح رفتیم. شهری کوچک که بزرگمردی چون “شرفا شرفایی”، خیری عالم که خانه بهداشت و مدرسه ساخته است.

شرفایی با راه اندازی کتابخانه تخصصی با هفده هزار جلد کتاب، بزرگان ایرانشناسی چون ایرج افشار، منوچهر ستوده و محمد باقر وثوقی را به آنجا کشاند. امروز این کتابخانه میعادگاه پژوهشگران و علاقمندان به کتاب در غرب استان هرمزگان است.همچنین به همت مردم جناح موزه مردم شناسی بسیار جذابی در آن شهر راه اندازی شده که در آن می توان با زیست و زندگی مردم قدیم این منطقه آشنا شد. با اشیا بسیار دیدنی که در آنجا به نمایش گذاشته شده می توان گذری به پیشینه و هویت مردم این منطقه زد.

اگر چه باید تیم های حرفه ای از این مکان بازدید کرده و نسبت به نگهداری وسایل و خود بنا قدیمی نظرات کارشناسی ارایه دهند. روستای زیبای “کهتویه”، آخرین مکانی بود که از آن دیدن کردیم، روستایی که به نظر می آید مردم آن یک دل شده و در حال تبدیل روستایشان به یک منطقه ی شاخص به جهت گردشگری تاریخی هستند. خانه های قدیمی در حال مرمت هستند و کوچه ها سنگ فرش شده اند. بومگردی ها به طور جدی در این روستا در حال راه اندازی هستند.

هر شب هزاران نفر از سراسر استان به این روستا سفر می کنند تا شب را در رستوران های محلی آن سر کنند و از موسیقی محلی لذت ببرند. سفر بستک در کنار همه فضاها و مکان هایی که اشاره شده به این دلیل همیشه لذت بخش بوده که مردمانش بسیار مهمان پذیر هستند و گردشگر می تواند آسوده و با امنیت از این شهر زیبا و اطراف آن لذت برده و از معاشرت لذت ببرد.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بستک، آینده گردشگری هرمزگان می شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بستک، آینده گردشگری هرمزگان می شود"، کلیک کنید.