بلینکن: پیشنهادی «سخاوتمندانه» به حماس داده شده است

بلینکن: پیشنهادی «سخاوتمندانه» به حماس داده شده است

به گزارش پیشتاز به نقل از پیشتاز، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اعتراضات دانشجویان دانشگاه های آمریکا علیه جنایات رژیم صهیونیستی گفت، احساسات شدیدی که با مشاهده بحران انسانی در غزه به وجود آمده را درک می کند، «اما نباید نقش حماس را فراموش کرد.»

او گفت: «فکر می کنم آنچه در آمریکا، در منطقه و در دیگر نقاط جهان شاهد هستیم، نمایانگر عواطف و احساسات عمیقی است که بسیاری از مردم نسبت به رنج (فلسطینیان) تجربه می کنند، مخصوصاً کودکان و زنان غزه.»

وزیر خارجه آمریکا از عدم مخالفت دانشجویان غربی با جنبش مقاومت فلسطین (حماس) ابراز نارضایتی کرد و گفت گرچه نگرانی تظاهرکنندگان برای غیرنظامیان فلسطینی در غزه را درک می کند، اما می خواهد شاهد محکومیت حماس توسط این تجمعات اعتراضی باشد.

او مدعی شد که حماس در میان غیرنظامیان مخفی می شود و پایان نیافتن جنگ غزه به این دلیل است که حماس سلاح های خود را کنار نگذاشته، اسرا را آزاد نکرده و خود را تسلیم نکرده است!

بلینکن همچنین مدعی شد که اجرای راهکار دو دولتی در مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی و همچنین عادی سازی روابط میان تل آویو و کشورهای منطقه «بزرگ ترین ضربه به ایران و حماس» خواهد بود.

او همچنین با طرح این ادعا که حماس تنها مانع حصول توافق آتش بس در جنگ غزه است، گفت سران جنبش مقاومت فلسطین باید هرچه سریع تر درباره پیشنهادی که به آن ها شده تصمیم گیری کنند.

وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در کنفرانس مجمع جهانی اقتصاد به عربستان رفته، بحران کنونی منطقه را بزرگ ترین بحران غرب آسیا از 1948 دانست و مدعی شد: «آمریکا سعی دارد به جنگ غزه پایان بخشیده و از گسترش آن جلوگیری کند.»

این مقام آمریکایی پیشنهاد آتش بسی که به حماس ارایه شده را «بسیار سخاوتمندانه» توصیف کرد و مدعی شد: «آن ها باید هرچه سریع تر (درباره این پیشنهاد) تصمیم گیری کنند و امیدوارم که تصمیم درستی بگیرند تا تغییر محسوسی در وضعیت (منطقه) حاصل شود.»

بلینکن همچنین بار دیگر تاکید کرد تا وقتی رژیم صهیونیستی طرحی برای حفاظت از غیرنظامیان در حمله زمینی به شهر رفح ارایه نداده، ایالات متحده از حمله تمام عیار به این شهر جنوبی باریکه غزه حمایت نخواهد کرد.

او در این باره گفت: «ما مدت هاست به روشنی گفته ایم که با فقدان نقشه ای برای تضمین حفاظت از غیرنظامیان، نمی توانیم از عملیات نظامی گسترده در رفح حمایت کنیم. هنوز هم طرحی دریافت نکرده ایم که نشان دهد از جان غیرنظامیان در این حمله حفاظت موثری به عمل خواهد آمد.»

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد واشنگتن و ریاض در ماه های گذشته تلاش های فراوانی در راستای عادی سازی روابط میان عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی انجام داده اند.

بلینکن همکاری مشترک آمریکا و عربستان در راستای عادی سازی با تل آویو را «تقریبا انجام شده» ارزیابی کرد و گفت: «فکر می کنم تلاشی که آمریکا و عربستان در کنار هم انجام داده اند، از منظر حصول توافق ها، تقریبا به اتمام رسیده است.»

وزیر خارجه آمریکا دستیابی به آتش بس و آزادی زندنیان را بهترین راه برای توقف جنگ غزه عنوان کرد و گفت غرب آسیا این روزها با بحران کنونی در آستانه یک جنگ همه جانبه قرار داشته است.

او همچنین با بیان اینکه خواست فلسطینیان برای تشکیل کشوری مستقل «کاملا مشروع» است، گفت: «بدون یک افق سیاسی برای فلسطینیان، پایان دادن به چرخه خشونت (در اراضی اشغالی) دشوار خواهد بود.»

بلینکن هم چنین با بیان اینکه آمریکا با افزایش رقابت های ژیوپلیتیکی در جهان چالش های بین المللی تازه ای را تجربه می کند، بر تمایل دولت آمریکا به تقویت روابط خود با متحدان و همچنین ایجاد اتحادهای جدید تاکید کرد.

در عین حال، او رابطه چین و روسیه را تهدیدی علیه امنیت اروپا دانست که «جنگ اوکراین را طولانی تر می کند.» این در حالی است که روسیه نیز حمایت های تسلیحاتی غرب از اوکراین را عامل طولانی شدن این جنگ عنوان کرده است.

وزیر خارجه آمریکا علاوه بر انتقاد از حمایت چین از روسیه، ایران و کره شمالی را به تامین موشک و پهپادهای روسیه متهم کرد و گفت: روسیه قصد داشت اوکراین را از بین ببرد، اما ما توانستیم مانع شویم.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بلینکن: پیشنهادی «سخاوتمندانه» به حماس داده شده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بلینکن: پیشنهادی «سخاوتمندانه» به حماس داده شده است"، کلیک کنید.