توصیه به مصرف آب چاه به جای آب های بسته بندی غیرمسیولانه و غیرکارشناسی است

توصیه به مصرف آب چاه به جای آب های بسته بندی غیرمسیولانه و غیرکارشناسی است

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو با بیان اینکه آب های بسته بندی دارای مزایای متعددی هستند، گفت: عدم وجود آلودگی های میکروبی و انگلی بیماری زا، وجود محدوده های مجاز املاح و فلزات سنگین و آفت کش ها، بخشی از مزایای آب های بسته بندی هستند.

به گزارش پیشتاز، دکتر مهدی انصاری با بیان اینکه اظهار نظر در مورد اینکه مصرف آب چاه فقط منجر به بروز سنگ کلیه می شود، غیرمسیولانه و غیرکارشناسی است، یادآور شد: آب چاه ها ممکن است آلودگی های زیادی داشته باشند که ممکن است به دلیل نزدیکی به مناطق مسکونی، کشاورزی، مراکز صنعتی و منابع دیگر آبهای زیرزمینی متصل آلودگی به ترکیبات آلی، نیترات و سولفات داشته باشد.

وی ادامه داد: در تولید و عرضه آب های بسته بندی، فرآیندهای صنعتی رعایت شده و مجوزهای لازم پس از بررسی ها و آزمایشات متعدد اخذ می شود. هر محصولی یک شرایط نگهداری دارد که توسط تولید کننده در بسته بندی محصول، اعلام می شود که مصرف کننده، فروشنده و توزیع کننده ملزم به رعایت الزامات انبارداری، حمل و نقل و نگهداری هستند.

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو تاکید کرد: اگر شرایط نگهداری هر محصولی رعایت نشود، طبیعی است که شاید خطراتی برای مصرف کننده به همراه داشته باشد و این هم محدود به یک فرآورده مانند آب بسته بندی شده نیست. ظروف بسته بندی پت در ایران و دنیا، مختص آب های آشامیدنی نیست بلکه در نوشابه ها، روغن های خوراکی، برخی لبنیات و شیشه های شیرخوری کودکان نیز از مواد پت استفاده می شود.

وی در ادامه صحبت هایش به روغن های خوراکی اشاره کرد و با بیان اینکه روغن های زیروترانس مورد تایید سازمان غذا و دارو هستند، تاکید کرد: برای هر شاخص روش اندازه گیری وجود دارد که از دقیق ترین و حساس ترین روش ها استفاده می شود و عبارت زیرو معنی عام داشته؛ در حالی که به صورت فنی عبارت غیر قابل ردیابی (not detectable) اعلام می شود. باید اذعان نمود نمی توانیم و نباید علایق و سلایق شخصی خودمان را در رسانه ها عمومیت دهیم.

انصاری در خصوص کیفیت برنج های غیر ایرانی موجود در بازار نیز گفت: تمامی برنج های وارداتی در مبادی ورودی کشور و حتی در مبداء تولید نمونه برداری شده و آنالیزهای لازم بر روی آنها انجام می شود و تنها محصولاتی قابلیت عرضه به بازار مصرف را دارند که با ضوابط و مقررات ملی کشور مطابقت داشته باشند.

بنابر اعلام سازمان غذا و دارو، کلیه کالاهای سلامت از جمله آبهای بسته بندی مورد نظارت و پایش مستمر سازمان غذا و دارو بوده و با هر گونه عدم انطباق با ضوابط موجود به صورت قانونی برخورد می شود. نظرات ارایه شده از سوی افراد غیرمسیول در حوزه سلامت غذایی، جنبه شخصی دارد و موضع ارگان های رسمی نیست. اطلاعات ارایه شده بر اساس اطلاعات بسیار محدود و ناقص یک آزمایشگاه بخش خصوصی، فاقد عمومیت بخشی به کل جامعه است.

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه به مصرف آب چاه به جای آب های بسته بندی غیرمسیولانه و غیرکارشناسی است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه به مصرف آب چاه به جای آب های بسته بندی غیرمسیولانه و غیرکارشناسی است"، کلیک کنید.