تکمیل اضلاع نبرد روسیه و ناتو/ ورود جنگ اوکراین به مرحله تقابل آشکار

تکمیل اضلاع نبرد روسیه و ناتو ورود جنگ اوکراین به مرحله تقابل آشکار

به نظر می آید که اصلی ترین انگیزه برخی از اعضای ناتو از اعلام مصادیق دخالت خود در جنگ اوکراین، گسترش دامنه جنگ و ایجاد نوعی بازدارندگی در مقابل روسیه است.

گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری پیشتاز؛ این روز ها اخباری در خصوص ورود علنی تر اعضای پیمان آتلانتیک شمالی به جنگ اوکراین شنیده می شود. اگرچه برخی اعضای ناتو در این خصوص رویکردی محتاطانه در پیش گرفته و حتی مخالفت خود را با بسط دامنه جنگ اوکراین به کل کشور های عضو پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرده اند، اما به نظرمی رسد بازیگرانی مانند پاریس، آمستردام، ورشو و لندن نسبت به وقوع یک جنگ فراگیر در مرز های خود بی میل نیستند! 

در یکی از تازه ترین این موارد، اطلاعاتی از ورود مستقیم هلندی ها به جنگ اوکراین به دست آمده که قطعا می تواند آمستردام را به هدفی ثابت برای روس ها (در هر گونه نبرد احتمالی میان روسیه و ناتو) تبدیل کند.

 بر این اساس، از اواسط ژانویه تا اواسط ماه مه سال جاری میلادی، 300 تفنگدار دریایی اوکراینی در هلند تحت آموزش های فشرده با تمرکز بر عملیات آبی خاکی قرار گرفتند.

کشور هلند اعلام کرد که توانسته است یک پروژه آموزشی سری با شرکت 300 تفنگدار نیروی دریایی اوکراین را با موفقیت به پایان برساند تا از این طریق به کی یف در دفاع از خاک اوکراین و «امنیت اروپا» کمک کند. تفنگداران نیروی دریایی هلند در این پروژه آموزشی که چهار ماه به طول انجامیده است، تازه ترین تجربیات خود در عملیات آبی خاکی را برای سربازان اوکراینی تشریح کردند. سایر آموزش ها و آماده سازی ها نیز بر حوزه نبرد های پشت سنگر و تاکتیک های جنگ شهری متمرکز بوده است. 

نکته قابل تامل اینکه هلند در این دوره آموزشی، از توان اطلاعاتی، نظامی و امنیتی کشور های دیگری مانند نروژ، سوید، انگلیس و آمریکا استفاده کرده است. 

افشای این موضوع توسط دولت هلند، به معنای ورود برخی اعضای ناتو به فاز تقابل آشکار با روسیه است. دولت هلند مدعی شده است که آنها تن ها از این جهت پس از پایان ماموریت خود، مجلس نمایندگان را در جریان قرار دادند که افشای آن زودتر می توانست «خطرات امنیتی احتمالی» را برای دست اندرکاران ایجاد کند.

با این حال مسجل است که اصلی ترین انگیزه هلندی ها و فرانسوی ها از اعلام مصادیق دخالت خود در جنگ اوکراین، گسترش دامنه جنگ و ایجاد نوعی بازدارندگی در مقابل روسیه است. نیرو های روسی در طول هفته های اخیر توانسته اند در نبرد های شرق اوکراین، دستاورد های میدانی گسترده ای کسب کنند و همین مسیله، نگرانی ناتو در خصوص شکست نهایی اوکراین در جنگ را دوچندان کرده است. 

هلند از زمان آغاز جنگ اوکراین، اقدامات متعددی را در حمایت از کی یف صورت داد. هلند در ماه میلادی گذشته، شرکت هایی را برای تامین قطعات و مهمات سامانه های پدافند هوایی و موشکی پاتریوت که قصد دارد به زودی به اوکراین بدهد، انتخاب کرد.

دولت هلند سال میلادی گذشته نیز اعلام کرد که آماده است در صورت ادامه پیشروی نیرو های روسیه، ناوگانی از جت های اف-16 فایتینگ فالکون را به کی یف ارسال کند. در همان زمان، نیرو های مسلح هلند به همراه یک گروه آموزشی نظامی چند ملیتی به رهبری بریتانیا، آماده سازی بیش از 17 هزار سرباز تازه کار اوکراینی را به پایان رساندند. اما اکنون ماجرا با قبل تا حدودی متفاوت است! هلند رسما اوکراینی ها را برای «تهاجم به روسیه» و نه دفاع از خاک اوکراین آموزش داده و این مسیله، نمی تواند با بی تفاوتی مقامات کاخ کرملین رو به رو شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تکمیل اضلاع نبرد روسیه و ناتو/ ورود جنگ اوکراین به مرحله تقابل آشکار" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تکمیل اضلاع نبرد روسیه و ناتو/ ورود جنگ اوکراین به مرحله تقابل آشکار"، کلیک کنید.