دانشگاه و حوزه از متن جامعه عقب افتاده است

دانشگاه و حوزه از متن جامعه عقب افتاده است

پیشتاز/فارس نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: در طول سالیان دراز بعد از انقلاب، به جای اینکه دانشگاه و حوزه بخواهند پیشگام حرکت متن جامعه باشند، از متن جامعه عقب افتاده اند.

آیت الله لطف الله دژکام امروز، 18 بهمن در چهاردهمین نشست سراسری اندیشمندان و استادان انقلاب اسلامی دانشگاه های سراسر کشور که در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) در حال برگزاری است، بر مفید بودن چنین نشست هایی تاکید کرد و گفت: دو موضوع برای اجلاس امسال محور قرار داده شده که یکی بررسی مسایل منطقه و شرایط روز دنیاست و دیگری، مسیله انتخابات پیش رو که هر دو ارزشمند است و لازم است که در این موارد به طور جدی و اصولی بحث شود.

وی افزود: انقلاب اسلامی، مباحثی دارد که نسبت به همه این حوادث روز و مسایل سیاسی و انقلابی موجود امروز دنیا، جنبه مبنایی دارد. اگر می خواهیم در مورد هر کدام از این مسایل روز تحلیل داشته باشیم، باید آن مبانی را درست چیده باشیم. وقتی مبنا درست چیده نشود، مسلما در نتیجه ای که می گیریم دچار اشکال می شویم.

آیت الله دژکام با بیان اینکه در طول سالیان دراز بعد از انقلاب، به جای اینکه دانشگاه و حوزه بخواهد پیشگام حرکت متن جامعه باشند، از متن جامعه عقب افتاده اند، گفت: علت این مسیله آن است که خیلی وقت ها آن چیزی را که تفکر و دیدگاه عموم مردم ما و رهبری انقلاب است را مبنا قرار نداده ایم. چنین نشست هایی محل خوبی برای بررسی همین مسایل است و لازم است که تحقیق عمیقی در آن انجام شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: قرآن باید مبنای تحلیل های ما باشد، متاسفانه ما حتی در مسایل سیاسی و اجتماعی نتوانسته ایم مباحث را آن طور که باید، قرآنی کنیم. اگر بخواهیم تغییر و تحول ایجاد شود، باید مبانی را از متون دینی اخذ کرده و طبق آن پیش برویم.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه برای این اجلاس، روی مبانی انقلاب و اسلام پیش برویم، گفت: هر تحولی هم که بخواهیم ایجاد کنیم، در مبانی ما که تغییری ایجاد نمی شود.

وی با تصریح اینکه امروز جامعه ما تشنه شنیدن پاسخ مسایل و مشکلات است، گفت: اگر بنا است که گروه انقلاب اسلامی به اینطور مسایل پاسخ بدهد، باید نقش گروه علمی ارتقا پیدا کرده و این نقش آفرینی تقویت شود. این تقویت نقش آفرینی، وابسته به خود آن عنصری است که درس را ارایه می دهد یعنی اساتید. در این خصوص باید سخن تازه ای گفته شود. اگر حرف نویی گفته نشود، جاذبه ای برای جوانان ندارد.

امام جمعه شیراز در پایان به لزوم تهیه و تالیف یک مجموعه از مقالات ارایه شده در این نشست دو روزه اشاره کرد و گفت: حدود 3 دهه پیش، یک همایش برای انقلاب اسلامی گذاشته شد و مجموعه مقالات در سه جلد چاپ شد. هنوز وقتی به آن سه جلد مراجعه می کنیم، می بینیم که حرف زیادی برای گفتن دارد. بنابراین لازم است که دبیرخانه همایش به فکر تولید یک اثر جدید در  این زمینه باشد.

آیت الله دژکام در بخش پایانی سخنان خود ابراز امیدواری کرد: این اجلاس دستاوردهای بزرگی داشته باشد و ما هم بتوانیم در ترویج آن بکوشیم.

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دانشگاه و حوزه از متن جامعه عقب افتاده است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دانشگاه و حوزه از متن جامعه عقب افتاده است"، کلیک کنید.