راهکارهایی برای داشتن استخوان های قوی

راهکارهایی برای داشتن استخوان های قوی

پوکی استخوان وضعیتی است که استخوان ها قدرت خود را از دست می دهند و احتمال شکستگی بیشتر می شود.

به گزارش پیشتاز، استخوان یک بافت زنده است و به طور مداوم تغییر می کند؛ تکه هایی از استخوان قدیمی برداشته شده و با استخوان جدید جایگزین می شود. می توان استخوان را به عنوان یک حساب بانکی در نظر گرفت که در آن «سپرده» و «برداشت» بافت استخوان انجام می شود.

در دوران کودکی و نوجوانی، استخوان بیشتر از آن که خارج شده است، رسوب می کند، بنابراین اسکلت هم از نظر اندازه و هم از نظر تراکم رشد می کند. مقدار بافت استخوانی در اسکلت به عنوان توده استخوانی شناخته می شود. تا 90 درصد از اوج توده استخوانی که در طول زندگی داریم در 18 سالگی در دختران و تا سن 20 سالگی در پسران ایجاد می شود. 

توده استخوانی در اواخر دهه 20 زندگی به اوج خود می رسد، اما سطح توده استخوانی که به دست می آید از فردی به فرد دیگر متفاوت است. توده استخوانی در هر دو جنس در حدود 35 سالگی شروع به کاهش می کند. در زنان، یک مرحله از دست دادن سریع استخوان در 10 سال یا بیشتر پس از یایسگی وجود دارد. این به این دلیل است که پس از یایسگی سطح هورمون استروژن که از استخوان ها محافظت می کند، کاهش می یابد. در طول سال های پس از یایسگی نیز این کاهش  ادامه می یابد. استحکام استخوان مردان با افزایش سن به طور مداوم کاهش می یابد.

هرچه اوج توده استخوانی ما در بزرگسالی بیشتر باشد و از دست دادن توده استخوانی در بزرگسالی آهسته تر، بهتر است. این تا حدی توسط ژنتیک شما تعیین می شود، اما رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند.

حقایق کلیدی در مورد سلامت استخوان

نیمی از زنان و 20 درصد مردان بالای 50 سال، شکستگی را تجربه می کنند که بیشتر به دلیل استحکام کم استخوان است. بسیاری از عوامل خطر می توانند منجر به تحلیل استخوان و پوکی استخوان شوند. برخی از این موارد را نمی توان تغییر داد، اما اقدامات زیادی وجود دارد که می توان برای کمک به حفظ سلامت استخوان ها انجام داد. ورزش، حفظ وزن سالم و خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل سرشار از ویتامین D و کلسیم می تواند به سلامت استخوان ها کمک کند.

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان وضعیتی است که استخوان ها قدرت خود را از دست می دهند و احتمال شکستگی بیشتر می شود. اگرچه شکستگی های ناشی از پوکی استخوان می تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد، اما بیشتر در مچ دست، لگن و ستون فقرات رخ می دهد.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، بسیاری از عوامل خطر می توانند منجر به تحلیل استخوان و پوکی استخوان شوند. ژنتیک، پوکی استخوان معمولاً در خانواده ها ایجاد می شود، بنابراین اگر یکی از اعضای خانواده پوکی استخوان داشته باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که شما نیز دچار پوکی استخوان شوید. همچنین جنسیت در ابتلا به پوکی استخوان نقش دارد؛ زنان بیشتر در معرض خطر هستند.

سن از دیگر عوامل موثر در پوکی استخوان است به نحوی که افراد مسن بیشتر در معرض خطر هستند. قومیت و نژاد نیز در ابتلا به پوکی استخوان نقش دارد؛ زنان سفیدپوست و آسیایی با بیشترین خطر پوکی استخوان مواجه هستند و زنان سیاه پوست و اسپانیایی تبار کمترین خطر را دارند.

برخی عوامل نیز قابل تغییر هستند و با اقدامات بسیار می توان به حفظ سلامت بدن کمک کرد. 

راهکارهایی برای داشتن استخوان قوی

ورزش و فعالیت بدنی می تواند به سالم ماندن استخوان ها در طول زندگی کمک کند. حفظ وزن سالم از دیگر عوامل حفظ استخوان به حساب می آید؛ کمبود وزن ممکن است خطر پوکی استخوان را افزایش دهد. برای مثال پوکی استخوان در افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی شایع تر است. یک رژیم غذایی سالم با کلسیم و ویتامین D کافی در طول زندگی برای سلامت استخوان مهم است.

همچنین پرهیز از استعمال دخانیات و مصرف الکل به سلامت استخوان کمک می کند. 

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهکارهایی برای داشتن استخوان های قوی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهکارهایی برای داشتن استخوان های قوی"، کلیک کنید.