زائران بدحال با اولین پروازها از عربستان بازگردانده می‌شوند – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

زائران بدحال با اولین پروازها از عربستان بازگردانده می‌شوند - خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری پیشتاز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار با مسئولان مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه با تأکید بر اینکه برنامه‌ریزی‌ها باید مبتنی بر حج مطلوب، ارزان و روان باشد، گفت: با تعامل و هماهنگی‌هایی که با فرهنگستان علوم پزشکی انجام شد به دنبال این هستیم افرادی که در حج حضور پیدا می‌کنند زائرانی توانمند باشند تا مشکلاتی از نظر جسمی‌برایشان ایجاد نشود.

وی گفت: در این کشور مشکلاتی وجود دارد که برخی از آنها جان زائران را تهدید می‌کند. به عنوان مثال در مسیر برگشت از رمی جمرات در روز عید بنابه گزارش‌ها اجازه ندادند تابلوهای راهنما در مسیر نصب شود؛ یا مسیرها را دور کردند و همین موجب شد تا در مسیر جمرات چند نفر از زائران فوت کنند و وقتی این مشکلات مطرح می‌شود؛ می‌گویند کشورهای دیگر با تعداد کمتر زائر، فوتی‌های بیشتری داشتند.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان این مطلب که ما تلاش می‌کنیم و خود زائران هم باید همکاری کنند، از مسئولان مرکز پزشکی حج و زیارت خواست تا به تألیف سبک زیست بهداشتی زائر در حج بپردازند و در همایش‌های بزرگ نکات پزشکی، درمانی و بهداشتی برای آنان بیان شود. نگارش دستورالعمل زندگی به سبک حج، خدمت بسیار بزرگی به حفظ سلامتی زائران و پیشگیری از بروز خسارت‌های جانی می‌کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه اسلام برای تمامی حالت‌ها و موقعیت‌های آقایان و بانوان حکم دارد، افزود: هتل‌ها سال آینده نزدیک به منا اجاره شود. راه‌حل‌هایی وجود دارد که موجب می‌شود زائران در ایام تشریق با استراحت، طراوت و توان خود را حفظ کنند.

وی ادامه داد: گرمازدگی معضلی است که چند سال آینده هم خواهیم داشت و باید برای هر زائر برنامه‌ریزی فردی داشته و به صورت بسته‌بندی در اختیارشان بگذاریم. همچنین مسئله انتقال بیماران بد حال به کشورمان بسیار ضرورت دارد و باید تلاش شود که در اولین فرصت به کشور بازگردند.

سرپرست حجاج ایرانی با تأکید بر اینکه سلامتی زائران یکی از دغدغه‌های مهم در حج است، یادآور شد: انجام عمره مکرر و پشت سر هم توانایی افراد را خواهد کاست و هشدارهای پزشکی می‌تواند اثر گذار باشد. همچنین استفاده از نیروهای جهادی بسیار مهم است. در مجموعه‌ها افرادی حضور دارند که می‌توانند خدمت پزشکی یا اولیه را انجام بدهند. از زائران داوطلب هم استفاده کنیم که بسیاری از آنان توانا و با انگیزه هستند.

پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر نیز در سخنانی گفت: درارتباط با سفر زائران به حج دستورالعمل‌های ویژه‌ای را در قالب‌های مختلف مانند کتاب، فیلم، جزوه و بروشور تهیه کرده‌ایم و باید فرصت برقراری ارتباط با زائر را داشته باشیم تا آنها را پیش از سفر آگاه کنیم.

وی با اشاره به اینکه هر ساله ابتکاراتی در حوزه پزشکی داشته‌ایم، افزود: امسال در بین بعثه‌های دیگر کشورها، ایران کمترین فوتی‌ها را داشت. برای ارائه خدمات بهتر دو سال است که تلاش ویژه‌ای صورت می‌گیرد و امسال داوطلبان پا به کاری داشتیم که حتی از آنها درخواست می‌کردیم تا ساعتی استراحت کنند.

سید علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر هم ضمن تشکر از همکاری مسئولان حوزه حج و زیارت برای روانتر شدن ارائه خدمات درمانی، گفت: علی‌رغم کاهش نیروهای این مرکز سعی شد در ارائه خدمات خللی ایجاد نشود و با همان قوت و قدرتی که نیاز است برای ارائه خدمات پزشکی تاکنون اقدام کرده‌ایم.

وی با بر شمردن نقاط قوت مرکز پزشکی حج و زیارت نسبت به سال گذشته، تصریح کرد: حضور به موقع همکاران برای راه‌اندازی بیمارستان مکه و درمانگاه‌ها قبل از ورود زائران، بر طرف شدن مشکلات نرم افزاری در ثبت مراجعات، مدیریت خدمات مؤثر برای ارزیابی قیمت تمام شده خدمات درمانی، تأمین دارو در ایام تشریق، ایجاد درمانگاه در مکاتب ۹ گانه و کنترل گرمازدگی با محلول‌های قرص جوشان از جمله موارد مثبت امسال در امر پزشکی و درمانی هستند.

مرعشی ابراز امیدواری کرد که در ادامه عملیات حج با انتقال زائران بد حال با پروازهای اول به کشور بتوان از فوت و آسیب بیشتر به زائران پیشگیری کرد.

وی گفت: در دو روز گذشته دو فوتی از زائران اهل سنت داشتیم و امیدواریم علمای حاضر در کاروان‌ها به زائران توصیه کنند تا از انجام دادن اعمال مستحبی مکرر که باعث می‌شود توان شأن گرفته شود پرهیز کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زائران بدحال با اولین پروازها از عربستان بازگردانده می‌شوند – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زائران بدحال با اولین پروازها از عربستان بازگردانده می‌شوند – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.