سریال محبوبتان را خودتان بسازید/ هوش مصنوعی فیلمساز رونمایی شد

آینده جهان با هوش مصنوعی (166)؛

سریال محبوبتان را خودتان بسازید هوش مصنوعی فیلمساز رونمایی شد

نرم افزار جدیدی که مجهز به هوش مصنوعی است به کاربران سرویس های پخش آنلاین این امکان را می دهد که برای سریال موردعلاقه خود قسمت های جدیدی به سلیقه خودشان بسازند.

خبرگزاری علم و فناوری پیشتاز؛ یک استودیوی پویانمایی در انگلیس نرم افزاری ساخته است که به کاربران سرویس های پخش و تماشای فیلم و سریال آنلاین اجازه می دهد با استفاده از هوش مصنوعی برای سریال های مورد علاقه خود قسمت های جدیدی بسازند.

هفته گذشته، فابل استودیو (Fable Studio)، یک استودیوی انیمیشن سازی در انگلیس از نرم افزاری به نام «شورانر» (Showrunner) رونمایی کرد که نخستین سرویس پخش آنلاین مجهز به هوش مصنوعی در جهان است. کاربران این سرویس فقط با چند دستور متنی (Prompt) می توانند برای قسمت های سریال مورد علاقه خود سناریو بنویسند و به شخصیت های داستان جان بدهند و برای آنها صداگذاری کنند.

نرم افزار هوش مصنوعی «شورانر» می تواند با دریافت دستور های متنی کاربران به سلیقه آنها سریال سازی کند. برخی از مردم این ویژگی را جذاب می دانند و برخی دیگر می گویند این یک مُد گذراست.

ترفند تازه برای میخکوب کردن مخاطب

یکی از استراتژی های مهم سرویس های پخش آنلاین این است که شما را تا بیشترین حد ممکن مقابل صفحه نمایش نگه دارند. به محض اینکه یک قسمت از نمایشی که در حال تماشای آن هستید به پایان می رسد، قسمت بعدی به طور خودکار ظاهر می شود؛ اما این رویکرد محدودیت هایی دارد. از این گذشته، وقتی یک سریال تمام می شود، این سرویس ها سریال دیگری را که تشخیص می دهد دوست دارید به طور خودکار پخش کند که درصد موفقیت بسیار بالایی هم داشته است؛ البته با این روش، وقتی برای نفس کشیدن و مدام از فضای این سریال به داستان های سریالی دیگر کشیده می شوید.

حالا اگر سرویس های پخش آنلاین بتوانند امکانی در اختیار شما قرار دهند که بتوانید به طور خودکار قسمت جدیدی از سریال مورد علاقه تان را بسازید، خیلی فوق العاده می شود. با این استراتژی، مخاطب به سختی می تواند از پای صفحه نمایش بلند شود.

کاربرانی که در فهرست انتظار «شورانر» ثبت نام می کنند در نهایت 10 انیمیشن برای آنها به نمایش در می آید که پس از تماشای آنها می توانند با دادن دستور های متنی به هوش مصنوعی این سرویس، صحنه هایی را بسازند که به هم متصل می شوند و به قسمت های جدید تبدیل می شوند.

پیشینه سریال سازی هوش مصنوعی

البته فعالیت سرویس «شورانر» کاملاً هم بدون سابقه نیست. سال گذشته، استودیو فابل یک قسمت از مجموعه طنز پویانمایی ساوت پارک (South Park) را با استفاده از هوش مصنوعی ساخت و منتشر کرد که اگر دقیق تماشایش می کردید مشکلات زیادی داشت: شوخی ها بد بودند، صدا ها اشتباه بودند و همه شخصیت ها با لحنی بی معنا و سرد حرف می زدند؛ اما این نرم افزار هم مانند چت جی پی تی و نرم افزار های مشابه دیگر، به سرعت پیشرفت کرد و حالا می تواند با کیفیتی بسیار بالاتر انیمیشن بسازد.

آینده نیروی انسانی در استودیو های فیلمسازی

ظهور این نرم افزار دو اتفاق را رقم می زند، یکی ایجاد ترس در میان نیروی انسانی است که مشابه آن سال گذشته به اعتصابات هالیوود منجر شد و دیگری استقبال از این جریان از سوی صاحبان صنعت سرگرمی است. یعنی استودیو های فیلمسازی و پویانمایی به آن روی می آورند و کل پروژه ساخت را به نرم افزار هوش مصنوعی می سپارند و در نهایت ممکن است برای ویرایش کار از انسان کمک بگیرند. این روند به افزایش درآمد کمپانی های این حوزه و کاهش نیروی انسانی منجر می شود.

شواهد نشان می دهد که حتی در صورت استقبال زیاد کاربران از «شورانر» اتفاق فوق العاده ای نخواهد افتاد. در ابتدا مجموعه ای از ویدیو های بی کیفیت ساخته می شود که آن را به چیزی شبیه به پلتفرم تیک تاک تبدیل می کند. یعنی هر کاربر قسمت های مورد علاقه خود را می سازد و به اشتراک می گذارد که به احتمال زیاد برای دیگران جذاب نیست. سپس همه خسته می شوند و علاقه خود را به این نرم افزار از دست می دهند، چون تماشای قسمت هایی که هر کس برای خودش بسازد چه فایده ای دارد؟

این گزارش از مجله گاردین به فارسی برگردان شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سریال محبوبتان را خودتان بسازید/ هوش مصنوعی فیلمساز رونمایی شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سریال محبوبتان را خودتان بسازید/ هوش مصنوعی فیلمساز رونمایی شد"، کلیک کنید.