سن ورود به دانشگاه فرهنگیان تعیین تکلیف شد

سن ورود به دانشگاه فرهنگیان تعیین تکلیف شد

به گزارش پیشتاز، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان از سال آینده به بعد حداکثر 24 سال است بنابراین دیگر بالای 24 ساله ها نمی توانند وارد دانشگاه فرهنگیان شده و درس «معلمی» بخوانند.

در گزارش پیشتاز آمده که طی 10 سال گذشته سن جذب دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان به فراخور سال های مختلف متفاوت بوده است، اما به طور کلی باید گفت در سال های اخیر شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان بین 22 و 24 سال در رفت و برگشت بوده است؛ به طوری که در کنکور سال گذشته، سال جاری و حتی کنکور اختصاصی تربیت معلم 1403 یا همان کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان که سال آینده برای نخستین بار به صورت مجزا از کنکور سراسری برگزار می شود، حداکثر سن ورود به دو دانشگاه یاد شده 24 سال تمام اعلام شد.

ایجاد این محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی همواره مورد نقد متقاضیان بالای 24 سال ورود به این دو دانشگاه بوده است، موضوعی که وزارت آموزش و پرورش دلیل آن را ملاحظاتی عنوان می کند که باید برای تربیت یک معلم کارآمد در نظر گرفت. درواقع وزارت آموزش و پرورش معتقد است «تربیت» فرد برای معلمی فرآیندی است که نمی توان آن را از سنی به بعد که شخصیت فرد شکل گرفته به درستی اجرا کرد از این رو باید برای ورود به دانشگاه فرهنکیان و تربیت دبیر شهید رجایی یک محدودیت سنی در نظر گرفت.

در این میان اما از آنجا که دانشجویان دانشگاه فرهنگیان از بدو ورود به دانشگاه، استخدام شده و سنوات برای آنها حساب می شود، تابستان امسال هیات عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت فردی از وزارت آموزش و پرورش با موضوع «شرط سنی استخدام رسمی آزمایشی وزارت آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان در آزمون سراسری سال 1401»، این شرط سنی را ابطال کرد.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری با استناد به ماده 42 و 43 قانون مدیریت خدمات کشوری،«تعیین محدوده سنی برای دانشجویان ورودی دانشگاه فرهنگیان که از آغاز تحصیل خود استخدام می شوند و رعایت مقررات عمومی استخدام از جمله حداکثر سن استخدام در خصوص آنها الزامی است» را خلاف قانون دانسته و شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان را ابطال کرد و قانونا دانشگاه فرهنگیان باید سقف سنی ورود دانشجو به این دانشگاه را از 24 سال به 40 سال تغییر می داد اما از آنجایی که این رای پس از برگزاری کنکور 1402 صادر شده بود و عملا سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش با کمبود زمان و فرصت مواجه بودند، امکان اصلاح روندها برای کنکوری های 1402 وجود نداشت و کنکوری های امسال با همان شرط سنی 24 سال وارد دانشگاه فرهنگیان شدند.

از این رو امسال 130 نفر از داوطلبان کنکور 1402 درحالی در دانشگاه فرهنگیان قبول شدند که به دلیل اختلاف یک تا سه ماهه با سن تعیین شده 24 سال، نتوانستند در مصاحبه این دانشگاه فرهنگیان برای ورود به آن شرکت کنند. از این رو وزیر آموزش و پرورش در راستای تمکین از رای دیوان عدالت اداری به دانشگاه فرهنگیان برای انجام مصاحبه با این 130 نفر نامه زد. اخیرا مصاحبه این 130 نفر نیز انجام شد و قرار بر این است که نتایج از طریق سازمان سنجش اعلام شود.

با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، سن ورود به دانشگاه فرهنگیان به صورت قطعی تعیین تکلیف شد

در واقع دیوان عدالت اداری تاکید دارد که همه امور باید به صورت قانونی اجرایی شوند و تعیین سقف سنی ورود برای دانشگاه فرهنگیان نیز نیازمند یک مصوبه قانونی است. از این رو وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که این موضوع را از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری خواهد کرد. در همین راستا نهایتا شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصویب نظام نامه «سنجش و پذیرش دانشجوی متعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش» در 26 دی ماه سال جاری، سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان را تعیین تکلیف کرد.

این نظام نامه دوازدهم بهمن ماه امسال به وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان اداری و استخدامی کشور، سازمان برنامه و بودجه کشور، دانشگاه فرهنگیان و ستاد راهبری و نظارت تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شده است و مواد آن از سال آینده برای کنکور تربیت معلم 1403 یا همان کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان که سال آینده برای اولین بار به صورت اختصاصی و مجزا از کنکور سراسری برگزار می شود، اجرا خواهد شد.

نظام نامه «سنجش و پذیرش دانشجوی متعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش» دارای 18 ماده است که تمام مواد آن به لزوم برگزاری آزمون اختصاصی تربیت معلم برای ورود به دانشگاه فرهنگیان مجزا از کنکور سراسری از سال 1403 به بعد و شرایط و نحوه برگزاری این کنکور تاکید دارد.

24 سال به بالاها نمی توانند درس «معلمی» بخوانند

در ماده 16 این نظام نامه به صراحت قید شده است که حداکثر سن مجاز برای ثبت نام در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان، 24 سال تمام است که مبنای آن اول مهرماه هرسال تحصیلی در نظر گرفته می شود و این شرط برای متقاضیان ورود به دانشگاه فرهنگیان در سال تحصیلی 1404-1403 و پس از آن اعمال می شود. بنابراین باید گفت پرونده مناقشه بر سر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان از این پس بسته می شود و بالای 24 ساله ها دیگر نمی توانند در دانشگاه فرهنگیان درس «معلمی» بخوانند.

به گزارش پیشتاز، بر اساس «نظام نامه سنجش و پذیرش دانشجوی متعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش» که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، از سال آینده به بعد، دانشگاه فرهنگیان برای جذب دانشجو کنکور اختصاصی و مجزا از کنکور سراسری برگزار می کند.

این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور به صورت سالانه یک بار و مستقل از آزمون سراسری برگزار می شود؛ اما از آنجا که سال آینده اولین سال اجرای این مصوبه و برگزاری کنکور اختصاصی تربیت معلم و مجزا از کنکور سراسری است، زمان برگزاری این کنکور در سال 1403 را همزمان با کنکور سراسری تعیین است و در اردیبهشت ماه 1403 برگزار می شود. دفترچه سوالات کنکور فرهنگیان نیز در قالب یک دفترچه ویژه آزمون اختصاصی تربیت معلم، علاوه بر دفترچه هایی که به داوطلبان در هر یک از گروه های آزمایشی تحویل می شود، در روز آزمون توزیع می شود.

همچنین آزمون اختصاصی ویژه دانشگاه فرهنگیان، زیرگروه ندارد و در سال 1403 پذیرش دانشجو معلم همانند آزمون سراسری بر مبنای گروه آزمایشی انجام می شود.

233233

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سن ورود به دانشگاه فرهنگیان تعیین تکلیف شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سن ورود به دانشگاه فرهنگیان تعیین تکلیف شد"، کلیک کنید.