علت سفیدک عرق بدن

حتما برای شما پیش آمده است که زمانی که در هوای گرم، در حال ورزش کردن و یا در شرایط پر اضطراب قرار دارید عرق کنید. در این زمان ممکن است از خود بپرسید و مواد و اجزا دهنده مایع عرق چه مواردی هستند؟در پاسخ به این سوال باید گفت تعریق بدن حاوی 99 درصد آب و 1 درصد باقی مانده شامل پروتیین، نمک و … می باشند.عوامل متفاوتی بر شدت و نوع عرق افراد تاثیر گذار است. در این میان رژیم غذایی، فعالیت های بدن و یا بیماری ها میتوانند مقادیر موجود در تعریق افراد را تحت تاثیر قرار دهند.

همه افراد عرق میکنند و این امر کاملا طبیعی است. با اینکه تعریق در همه افراد از لحاظ مواد تشکیل دهنده و شدت و نوع تعریق یکسان نیست، اما در تعریق همه افراد نمک وجود دارد. طرز استفاده از رول ضد تعریق خیلی راحت است.

تشکیل دهنده های تعریق غدد اکرین

در تعریق غدد اکرین به غیر از آب موارد دیگری نیز وجود دارد. از جمله :

  • سدیم : این ماده برای کمک به حفظ تعادل سدیم در بدن شما آزاد می شود. در واقع نمک و طعم شور عرق به دلیل وجود سدیم در عرق است.
  • پروتیین ها : جالب است بدانید که تقریباً 95 پروتیین مختلف در عرق موجود هستند.
  • اوره
  • آمونیاک

البته باید توجه داشته باشید که مقادیر این مواد در عرق بسیار کم است.

غدد آپوکرین

تعریق که در زمان استرس و اضطراب رخ می دهد، توسط غدد آپوکرین تولید می شود. این تعریق بیشتر در نواحی زیر بغل، قفسه سینه و ناحیه کشاله ران رخ میدهد.

به علاوه این ها باید بدانید که بوی بد عرق نیز توسط عرقی که غدد آپوکرین ترشح میکنند به وجود می آید.

نقش تغذیه و ورزش بر تعریق

تغذیه و رژیم غذایی و فعالیت های فیزیکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر تعریق بدن هستند.

تغدیه و تعریق

هر چه بیشتر نمک مصرف کنید، تعریق شما شور تر و نمکی تر می شود چرا که زمانی که نمک زیادی مصرف کنید، بدن شما باید به نحوی نمک اضافی را دفع کند. در نتیجه نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

ورزش و تعریق

زمانی که فعالیت فیزیکی شدید داشته باشید، اندام ها گرم می شوند و در نتیجه تعریق رخ میدهد. هرچقدر که فعالیت شدید تر باشد تعریق و میزان نمک دفع شده از بدن بیشتر می شود. ماسک مو کراتین ویتابلا  موهای بلند شما را صاف وشلاقی میکند.

مشکلات و اختلالات تعریق

همانطور که گفته شد تعریق امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است اما برخی از اختلالات و مشکلات باعث آزار دهنده شدن تعریق می شود. در این زمان است ممکن است افراد به دنبال باشند.

در اینجا برخی از علایم آزاردهنده تعریق که ممکن است ناشی از انتخاب رژیم غذایی و سبک زندگی یا یک بیماری زمینه ای باشد را مشاهده می کنید.

  • عرق اسیدی
  • عرق با بوی شدید
  • عرق شور
  • عرق با بوی ماهی(تری متیل آمینوری)
  • تعریق بیش از حد یا هایپر هیرو

عوامل زیادی بر شدت و نوع تعریق موثر هستند. تعریق در شرایط متفاوت می تواند دارای اجزای تشکیل دهنده متفاوت باشد.

اگر بیش از حد و یا کمتر از حد عرق می کنید ممکن است به دلیل وجود اختلالات و یا بیماری هایی باشد. در زمان توصیه می شود به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر اختلال یا همان تعریق بیش از حد بدون دلیل دارید ممکن است روش های مختلف برای جلوگیری و کاهش تعریق و بوی بد آن در نواحی زیر بغل، کف دست و پا، سینه و … مانند استفاده از مام و دیودورانت ها، ، بوتاکس و … برای شما مفید باشد.

عرق کردن واکنش طبیعی بدن در برابر گرمای زیاد است که به باز شدن منافذ پوست و از بین رفتن دمای زیاد بدن کمک کند. از طریق غدد عرق مخلوطی از آب، نمک، اسیدآمینه، پروتیین و … از طریق پوست از بدن دفع می شود.

گرچه عرق کردن برای بسیاری از افراد ناخوشایند است و زندگی اجتماعی و آن ها را تحت تاثیر قرار داده و سبب خجالت آن ها می شود اما عرق کردن فوایدی دارد که ممکن است شما از آن بی اطلاع باشید، در این بخش از بهداشت و سلامت با فواید تعریق بدن آشنا شوید.

طی چند سال گذشته، تحقیقات زیادی در مورد ترشح غدد عرق صورت گرفته است.غدد میزبان منبع مهمی از سلولهای بنیادی بزرگسالان هستند که که به تعداد زیاد روی سطح پوست سراسر بدن وجود دارند. این غدد، محل ذخیره سلول های بنیادی بالغ هستند که در فرآیند بهبودی و بسته شدن زخم ها نقش دارندو با فرآیند بسته شدن زخم ، می توان درمان های دارویی را تجویز کرد.

سموم بدن را دفع می کند

وقتی عرق می کنیم دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ به معنای واقعی کلمه ترشح از طریق تعریق صورت می گیرد و کارشناسان اتفاق نظر دارند که عمدتا نمک اضافی و کلسترول از طریق تعریق بدن دفع می شود.

عرق آنتی بیوتیک های بسیار کارآمدی را روی پوست پخش می کند به همین دلیل در صورت بریدگی کوچک، خراش یا نیش پشه پوست زخم می شود و دیگر نیازی به آنتی بیوتیک نیست عوامل آنتی بیوتیکی ترشح شده در غدد عرق مانند درمسیدین، به سرعت و به طور موثر مهاجمان را از بین می برند.

جالب است بدانید درد سنگ کلیه بدتر از درد زایمان است و برای جلوگیری از سنگ کلیه باید هرکسی که رژیم غذایی نامناسب و مصرف زیاد چربی و نمک دارد بیشتر توجه کند. تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن منظم آب بدن را شستشو می دهد و به کنترل سنگ کلیه کمک می کند. تعریق در هنگام ورزش باعث هیدراته شدن بدن و در نتیجه ها می شود.

شادی آور مغز است

ورزش روحیه خوبی به شما می دهد اما قبل از همه اینها توجه داشته باشید که باید با تمرینات وزنه برداری سنگین  یا با ورزش بی هوازی عرق کنید تا از مزیت آن بهره مند شوید. سطح اندورفین در بدن هرکس منحصر به فرد است و انجام فعالیت بدنی مناسب باعث ایجاد “افیون” در مغز شده و شما را مجبور به تعریق می کند.

درد را تسکین می دهد

اندورفین های ورزشی نه تنها باعث می شوند، بلکه مسکن طبیعی نیز هستند. چه کسی می دانست می تواند به تسکین دردها کمک کند؟ ورزش باعث تحریک مسیرهای عصبی شیمیایی در مغز و در نتیجه تولید اندورفین هایی می شود که به عنوان مسکن طبیعی عمل می کنند، همانطور که بدن به این تسکین عادت می کند تناسب کلی بدن بهبود می یابد.   حتما با دانستن قیمت کرم ضدآفتاب ویتابلا  از آن در جشنواره بیشتر از یک عدد خریداری میکنید.

به درمان جوش ها کمک می کنند

حتی در دوران بزرگسالی نیز سبب جوش زدن می شود. عرق کردن سبب باز شدن منافذ پوست و آزاد شدن چرک و کثیفی های این منافذ که باکتری ها را به طرف آنها می کشاند و باعث جوش می شوند، خواهد شد.

به سیستم تهویه بدن کمک می کند

بدن در طول روز خود را با تغییرات دمای محیط تطبیق می دهد و در صورت درست کار کردن سیستم تهویه بدن خیلی گرم یا سردتان نخواهد شد. عرق کردن به بدن کمک می کند تا راحت تر دمای خود را بر اساس دمای محیط جدید تنظیم کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علت سفیدک عرق بدن" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علت سفیدک عرق بدن"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.