فرصت های تهران و اسلام آباد – پیشتاز

فرصت های تهران و اسلام آباد

 پاکستان و ایران دو کشور همسایه پرجمعیت و با وسعت زیاد در دنیای اسلامی هستند و از ظرفیت های زیادی برای بسط روابط و تعاملات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی برخوردارند.

به گزارش پیشتاز، نوذر شفیعی، کارشناس حوزه روابط بین الملل در یادداشتی که در جام جم منتشر شده نوشت:جمعیت، وسعت و همسایگی و همچنین قدرت بالای نظامی از جمله ویژگی های هر دو کشور محسوب می شود و از این رو تلاش های زیادی صورت می گیرد تا میان اسلام آباد و تهران تنش به وجود آید و طبعا بروز هرگونه تنشی میان دو کشور برای هر دو خطرناک است.

این نکته را باید در نظر داشت که هر دو کشور دارای دشمنان و رقیبان سنتی هستند. هند رقیب اصلی پاکستان به شمار می رود و از سویی دیگر اسراییل هم دشمن سنتی ایران محسوب می شود که طی هفته های اخیر شاهد افزایش تنش میان جمهوری اسلامی و رژیم صهیونیستی بودیم. مضاف بر این که برای ایران رقبای منطقه ای دیگری هم وجود دارد.
موضوع دیگر اقتصادی است؛ در شرایط کنونی پاکستان به لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی ندارد، علاوه بر این که جمهوری اسلامی هم سال هاست درگیر تحریم است و طبعا بعد از اجرایی کردن قانون صلح قرن 21 از سوی آمریکا ممکن است با تشدید فشارها از سوی غرب مواجه شویم؛ بنابراین طبیعی است که دو دولت برای همکاری با هم در حوزه های مختلف اقتصادی تعاملاتی داشته باشند.
نکته دیگر این که هر دو کشور در نواحی مرزی با گروه های تجزیه طلب مواجه هستند، علاوه بر این که پدیده تروریسم هم از جمله مسایلی است که به عنوان یکی از مشکلات سر راه هر دو کشور وجود دارد؛ بنابراین همکاری در این حوزه ها حتما باعث ارتقای وضعیت امنیتی در نواحی مرزی میان دو کشور خواهد شد.از این رو، اقتضای وضعیت جاری و همچنین مبتنی بر واقعیت های موجود، گسترش روابط و تعاملات میان ایران و پاکستان است. مضافا این که هر دو از پیشینه تاریخی خوبی در حوزه روابط سیاسی و امنیتی برخوردارند.
طبعا گسترش روابط میان اسلام آباد و تهران بر نوع تعاملات آنها با دیگر همسایگان هم تاثیرگذار خواهد بود. در واقع ایران و پاکستان مطلقا در حوزه افغانستان رقیب هم محسوب نمی شوند و هر دو کشور می توانند برای دستیابی به ثبات در افغانستان با هم همکاری خوبی داشته باشند.نگاهی به گذشته نشان می دهد که ایران و پاکستان هر دو از تاریخچه درخشانی در حوزه روابط همسایگی برخوردارند و به ویژه در حوزه استراتژیک می توانند تعاملات خود را گسترش دهند.
 

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرصت های تهران و اسلام آباد – پیشتاز" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرصت های تهران و اسلام آباد – پیشتاز"، کلیک کنید.