لزوم تجهیز امامزاده ابراهیم(ع) به سیستم اطفای حریق شبکه ای – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

لزوم تجهیز امامزاده ابراهیم(ع) به سیستم اطفای حریق شبکه ای - خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری پیشتاز، خلیل بهروزی فر درباره ابعاد آتش سوزی امامزاده ابراهیم شهرستان شفت اظهار کرد: آتش سوزی محله امام زاده ابراهیم شامگاه چهارشنبه اتفاق افتاده و شروع آن هم از یک نانوایی در شهرک امام زاده ابراهیم بوده است و متاسفانه به دلیل وزش باد حریق به ساختمان های دو طرف نانوایی سرایت کرده و به جهت اینکه بافت این محله غالباً سنتی و خانه ها و ساختمان ها به طبقات از چوب ساخته شده و این چوب ها خشک بوده؛ آتش سوزی به سرعت گسترش پیدا کرده و شاید هر خانه کمتر از 10 دقیقه دچار حریق شده و در آتش سوخته است.

وی با اشاره به اینکه محله امام زاده ابراهیم شفت بافت تجاری و مسکونی دارد، افزود: معمولاً طبقه هم کف خانه ها، مغازه و فروشگاه بوده و طبقات بالای آن مسکونی و محل سکونت خود اهالی بوده یا به عنوان مهمان پذیر برای پذیرش زایر و مسافر استفاده می شده است که به علت سرعت حریق و وسعت دامنه آتش سوزی، مردم فقط توانسته اند جان خود و خانواده و فرزندانشان را نجات دهند؛ از این جهت خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم اما از آنجا که مردم فرصت خارج کردن هیچ چیزی از خانه ها و فروشگاه های خود پیدا نکردند، خسارات بسیار سنگینی بر مردم وارد شده است.

بهروزی فر در مجلس با اشاره به خسارت کامل آتش سوزی به منازل و اسباب و وسایل زندگی مردم و هم اجناس فروشگاه های آنان اضافه کرد: تقریباً می توان گفت به هر خانه و خانواده حداقل 10 میلیارد تومان خسارت وارد شده است. درآمد مردم این محله به واسطه همین کسب و کاری بود که آنجا و از طریق رفت و آمدهای مسافران، گردشگران، زایران و …داشتند و متاسفانه الان منبع درآمد دیگری ندارند.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس در ادامه از تشکیل ستاد بحران در شهرستان شفت خبر داد و گفت: در جریان این جلسه تصمیماتی گرفته شده اما با استاندار گیلان در تماس هستیم تا حتماً امروز به اتفاق وی و مدیران کل مربوطه استان بازدیدی از محل آتش سوزی داشته باشیم تا تصمیم دقیق تر و جدی تری اتخاذ شود.

بهروزی فر ضمن تاکید بر لزوم توجه دستگاه های دولتی به مردم آسیب دیده، تصریح کرد: بزرگ ترین و شاید تنها کمک دولت این است که باید تسهیلاتی به مردم ارایه دهد تا حداقل بخشی از مشکلات آنان را حل کند اگر این تسهیلات داده نشود یا دیر اقدام شود، مردم آسیب شدیدتری می بینند، زیرا الان در شرایطی هستند که دیگر هیچ توان مالی ندارند که خودشان مجدد شروع به ساختن زندگی شان کنند. عملاً تمام زندگی شصت یا هفتاد ساله شان در چند دقیقه سوخته و الان حتی جای زندگی ندارند؛ بنابراین هر اقدامی هم که قرار است انجام شود، باید خیلی سریع شروع شود.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس با اشاره به اینکه این چندمین بار است که آتش سوزی در شهرک امام زاده ابراهیم شهرستان شفت اتفاق می افتد، تاکید کرد: تجربه نشان داده که در آنجا ماشین آتش نشانی برای اطفا حریق و مانور مناسب نیست، یعنی هر چند تا ماشین آتش نشانی هم داشته باشیم، امکان خاموش کردن این آتش نیست. چنان که در آتش سوزی در عرض چند دقیقه دو طرف محل با آتش بسته شد و عملاً آتش نشانی نمی توانست خود را به آتش برساند و به دلیل وزش باد سرعت پیشروی حریق بسیار بالا بود.

بهروزی فر در پایان تاکید کرد: تنها راه نجات محله امام زاده ابراهیم شفت از تکرار این آتش سوزی این است که شیرهای آتش نشانی در کل محله به صورت شبکه ای ایجاد شود تا در چنین مواردی بلافاصله بتوان از آن در نقطه ابتدایی آتش سوزی استفاده و آتش را خاموش کنند تا به جای دیگری سرایت نکند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لزوم تجهیز امامزاده ابراهیم(ع) به سیستم اطفای حریق شبکه ای – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لزوم تجهیز امامزاده ابراهیم(ع) به سیستم اطفای حریق شبکه ای – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.