منطقه شکار ممنوع شمال استان بوشهر در شهرستان گناوه ایجاد می شود – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار پیشتاز، کامبیز عبدالهی عصر دوشنبه در نشست با خبرنگاران شهرستان گناوه به مناسبت هفته محیط زیست با گرامیداشت این هفته و تسلیت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) و شهادت رییس جمهور و هیات همراه، اظهار داشت: هر سال از 16 تا 22 خرداد ماه به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است که شعار امسال این هفته «سهم من در تداوم حیات» تعیین شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه گفت: نامگذاری مناسبت هایی مانند هفته محیط زیست، به منظور آگاه سازی و حساس کردن هر چه بیشتر جامعه و عموم مردم نسبت به مسایل محیط زیستی و تلاش برای حفاظت از موهبت های خدادادی در طبیعت ضمن بهره برداری مناسب از این موهبت ها است.

وی با بیان اینکه برنامه های متنوعی بر اساس روزشمار این هفته و متناسب با موضوع آن از سوی سازمان و ادارات محیط زیست اجرا می شود، افزود: امسال به مناسبت هفته محیط زیست در شهرستان گناوه برنامه های متنوعی از سوی این اداره تدارک دیده شده که برگزاری کارگروه پسماند، برگزاری مسابقه بین کودکان و نوجوانان پیرامون اهمیت جنگل های حرا، نشست با دوستداران محیط زیست، سفر یکی از سفیران محیط زیست شهرستان با دوچرخه به دور کشور، پایش صنایع و مرکز معاینه فنی خودروها، برگزاری نشست با دوستداران محیط زیست در روستای چهار روستایی، دیدار فرماندار با کارکنان اداره و بازدید از آزمایشگاه و قول مساعد در پیگیری مسایل و مشکلات، نشست با رسانه ها و دیدار با قضات دادگستری مرتبط با پرونده های محیط زیست با حضور رییس دادگستری و دادستان از مهمترین این برنامه ها است.

وی با اشاره به مهمترین فعالیت های اداره محیط زیست شهرستان گناوه یادآور شد: در راستای اهداف سازمان حفاظت محیط زیست فعالیت های این اداره نیز در حال انجام است که تشکیل کارگروه های پسماند، شناسایی صنایع آلاینده در سطح شهرستان، پایش صنایع خدماتی و تولیدی، بررسی و شناسایی شنا گاه های سالم و ناسالم، پایش تصفیه خانه و نظارت بر دفع اصولی زباله های بیمارستان ها، نظارت بر تصفیه خانه های بیمارستان های گناوه و تشکیل کارگروه های مختلف از مهمترین موارد فعالیت ها است.

صدور 50 مجوز استقرار و 20 مجوز بهره برداری صنایع

عبدالهی اضافه کرد: صدور مجوزهای استقرار و ارایه نظرات کارشناسی در مرحله بهره برداری از صنایع از فعالیت های مهم اداره حفاظت محیط زیست است که طی سال گذشته در شهرستان گناوه 50 مجوز استقرار و 20 مجوز بهره برداری صنایع با نظر کارشناسان این اداره صادر شده است.

وی بیان کرد: صنایع آلاینده شهرستان بر حسب آلودگی، آب، هوا یا خاک در هر 4 فصل و هر فصل یک بار مشخص و اسامی آنها به اداره کل حفاظت محیط زیست استان معرفی می شوند که در مرکز استان با تشکیل کارگروه صنایع آلاینده، تعیین نهایی صنایع آلاینده و اعلام جرایم و موارد قانونی بررسی می شود.

عبدالهی گفت: اداره محیط زیست شهرستان بر اساس وظایف خود تا زمانی که این صنایع آلاینده به استانداردهای موردنظر محیط زیستی نرسیده باشند پیگیری های لازم را انجام و این صنایع را به عنوان صنعت آلاینده محسوب می کند.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان این اداره به طور مستمر از واحدهای آلاینده بازدید می کنند و صاحبان صنایع باید در مدت تعیین شده رفع آلودگی در قسمت مربوطه را به محیط زیست اعلام کنند که پس از نمونه گیری و آزمایش های مجدد در صورتی که به شرایط استاندارد رسیده باشند برای فصل بعد از لیست صنایع آلاینده خارج می شوند و اگر اقدامی برای رفع آلایندگی نکنند باز هم جز صنایع آلاینده محسوب شده و با تذکر، اخطار و جریمه مواجه می شوند.

وی گفت: از سوی دیگر در صورتی که صنایعی در سطح شهرستان همه پارامترها و استاندارهای مورد نظر محیط زیست را رعایت کند به عنوان صنعت سبز معرفی خواهد شد.

منطقه شکار ممنوع شمال استان بوشهر در شهرستان گناوه ایجاد می شود

پیگیری مشکلات سایت پسماند

وی با اشاره به وضعیت سایت دفن پسماند شهر گناوه گفت: با توجه به اهمیت ساماندهی سایت پسماند گناوه، نشست های این کارگروه به صورت مستمر برگزار شد که در نتیجه تعاملات و برنامه ریزی های انجام شده، طرح جامع مدیریت پسماند توسط شهرداری گناوه و معاونت اجرایی و مشاور محیط زیست شهردار گناوه، ارایه و مورد تایید قرار گرفت و در حال حاضر در مراحل پایانی برای تعیین بودجه و پیمانکار قرار دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست گناوه بیان کرد: با اجرای طرح جامع مدیریت پسماند، سایت پسماند استاندارد بر اساس پارامترهای محیط زیستی در گناوه ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به نظارت و پلمب مراکز غیر مجاز جمع آوری ضایعات در سطح شهرستان گفت: حکم پلمب این مراکز از سوی اداره محیط زیست اخذ و تا کنون حدود 15 مرکز غیرمجاز پلمب شده و سایر موارد نیز توسط شهرداری گناوه و کارشناسان محیط زیست برای معرفی این واحدها به مراکز قانونی در حال پیگیری هستند.

پایش شنا گاه ها

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه گفت: هر ماه حداقل یک بار، از عمق نیم و یک و نیم متری آب شناگاه ها در ساحل گناوه توسط کارشناسان محیط زیست شهرستان نمونه برداری می شود و در آزمایشگاه این اداره مورد پایش قرار می گیرند.

وی افزود: بر اساس نتیجه آزمایش ها با شهرداری گناوه مکاتبه می شود تا با نصب پرچم های آبی (محدوده سالم) و پرچم های زرد (محدوده ناسالم) به مردم اطلاع رسانی شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه گفت: همشهریان و مسافرانی که قصد شنا کردن و استفاده از ساحل را دارند از حضور در نقاط آلوده شده که با پرچم های زرد (محدوده ناسالم) مشخص شده اند پرهیز کنند.

وی پیرامون اقدامات این اداره در راستای تکمیل شبکه فاضلاب شهرستان به عنوان یکی از معضلات گفت: پیگیری هایی در راستای همکاری با اداره آبفا انجام شده است که در سال گذشته بخشی از طرح فاضلاب گناوه تکمیل شده و امسال نیز این کار ادامه دارد.

وی با اشاره به مشکل تصفیه خانه فاضلاب گناوه گفت: بارها این موضوع توسط اداره حفاظت محیط زیست مطرح و از طریق قانونی پیگیری شده است.

عبدالهی گفت: این اداره پیشنهاد افزایش حوضچه های جمع آوری آب های فاضلاب را داده تا بتوان با گسترش این حوضچه ها حجم فاضلاب سرازیر شده به تصفیه خانه را کنترل و اقدامات لازم بر این آب ها انجام شود.

منطقه شکار ممنوع شمال استان بوشهر در شهرستان گناوه ایجاد می شود

طرح ایجاد منطقه شکار ممنوع در مراحل نهایی

رییس اداره حفاظت محیط زیستن گناوه با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده برای ایجاد منطقه شکار ممنوع در شمال استان گفت: مکاتبات مربوط به ایجاد منطقه شکار ممنوع شمال استان در شهرستان گناوه با اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر انجام شد که این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت.

عبدالهی افزود: با حضور کارشناسان مربوطه مناطق مستعد ایجاد این منطقه در شهرستان گناوه مورد بازدید و بررسی قرار گرفت.

وی گفت: بر اساس آخرین پیگیری ها طرح ایجاد منطقه شکار ممنوع شمال استان در شهرستان گناوه در دست اقدام است که به زودی نهایی خواهد شد تا بتوان منطقه ای را در شهرستان به عنوان «منطقه شکار ممنوع» اعلام کرد.

ایجاد خانه های محیط زیست از اقدامات مهم دولت سیزدهم

رییس اداره حفاظت محیط زیست گناوه با اشاره به ایجاد خانه های محیط زیست اظهار داشت: ایجاد خانه های محیط زیستی از اقدامات مهم انجام شده در دولت سیزدهم است که بر اساس ابلاغ رییس جمهور شهید به سازمان محیط زیست اجرا شد.

وی افزود: این خانه های محیط زیستی باعث می شود تا مردم و دوستداران محیط زیست هر منطقه در یک محیط مناسب و تعاملی بتوانند با همفکری هم سهمی در حفاظت از محیط زیست خود داشته باشند.

عبدالهی خاطر نشان کرد: سال گذشته در شهرستان گناوه اولین خانه محیط زیست در روستای چهار روستایی افتتاح شد و پیگیری های لازم برای ایجاد خانه های محیط زیستی در سایر روستاهای متقاضی نیز بر حسب فرآیندهای جدید پیگیری خواهد شد.

وی در زمینه پاکسازی خور گناوه بیان کرد: چندین نشست با حضور دستگاه های مرتبط پیرامون این موضوع برگزار شد و با همکاری و اقدامات انجام شده، نسبت به گذشته میزان آلودگی ها کاهش چشمگیری یافته است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست گناوه بیان کرد: بسیاری از زباله ها نیز ناشی از الوار باقی مانده از تعمیرات لنج ها است که باید همکاری لازم توسط این افراد انجام شود.

وی گفت: در طرح توسعه بندر گناوه محلی برای تعمیر لنج ها در نظر گرفته خواهد شد که با اجرای کامل طرح در آینده این مشکل به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

افتتاح مزرعه زیستی گام موثر در پایش خاک های آلوده نفتی

وی گفت: آلودگی های نفتی به خصوص لوله های نفتی در دریا از مهمترین مشکلات زیست محیطی است و با توجه به اهمیت این موضوع به منظور پایش خاک های آلوده، پیگیری ها و مکاتباتی مستمر انجام شد که افتتاح پروژه احیای خاک های آلوده نفتی و ایجاد مزرعه زیستی در «گوره» شهرستان گچساران از اقدامات مهم انجام شده در این زمینه در سال گذشته است.

وی گفت: در حال حاضر این مزرعه فعال است و در صورتی که خاک آلوده نفتی در منطقه وجود داشته باشد به این مزرعه برای پالایش منتقل می شود که نقش مهمی در احیای خاک های آلوده دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست گناوه با تاکید بر اهمیت نقش رسانه ها در اطلاع رسانی، ترویج و نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از محیط زیست گفت: رسانه ها و خبرنگاران شهرستان گناوه همواره همیار اداره محیط زیست و اثرگذار هستند و انتظار می رود که با تداوم این همکاری ها بتوان در حفظ محیط زیست شهرستان بیشتر اثرگذار بود و گام های موثری برداشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "منطقه شکار ممنوع شمال استان بوشهر در شهرستان گناوه ایجاد می شود – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "منطقه شکار ممنوع شمال استان بوشهر در شهرستان گناوه ایجاد می شود – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.