نولاند: اوکراین هرگز در موقعیت مطلوب برای خاتمه جنگ نبوده است

نولاند: اوکراین هرگز در موقعیت مطلوب برای خاتمه جنگ نبوده است

معاون سابق وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی گفت، اوکراین هرگز در موقعیتی نبوده است که به یک راه حل مطلوب برای پایان دادن به درگیری با روسیه دست یابد و بنابراین واشنگتن هرگز عملا کی یف را برای مذاکره با مسکو تشویق نکرده است.

به گزارش پیشتاز، این اظهارات «ویکتوریا نولاند» معاون سابق وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی که یکی از حامیان اصلی پشتیبانی از اوکراین از طریق ابزار نظامی بوده، شنبه در مصاحبه با وب سایت پالتیکو منتشر شد و بخش وسیعی از این مصاحبه حول محور جنگ اوکراین می چرخد و نولاند یک ارزیابی معمولی به سبک جریان اصلی آمریکا از آن را ارایه می دهد.

نولاند بدون ارایه هیچ سند و مدرکی گفت: «بیایید با این واقعیت شروع کنیم که ولادیمیر پوتین [رییس جمهور روسیه] در هدف خود شکست خورده است. او می خواست اوکراین را با خاک یکسان کند. او می خواست اطمینان حاصل کند که آنها هیچ حاکمیت، استقلال، نمایندگی و هیچ آینده دموکراتیکی ندارند، زیرا یک اوکراین دموکراتیک، یک اوکراین اروپایی، تهدیدی برای مدل او برای روسیه است و به این دلیل که این اولین سنگ بنای بزرگ تر او برای جاه طلبی های سرزمینی است.»

این مقام اصرار داشت که کی یف هنوز می تواند در جنگ «موفق شود»، گرچه او از پاسخ دادن به این سوال طفره رفت که آیا او معتقد است که اوکراین می تواند سرزمین های سابق خود را از روسیه، از جمله شبه جزیره کریمه که پس از «کودتای میدان» 2014 از کی یف جدا شد و پس از رفراندوم به مسکو پیوست، تصرف کند یا خیر.

او گفت: «به اعتقاد من، قطعا (اوکراین) می تواند به جایی برسد که به اندازه کافی قوی باشد و جلوی پوتین به اندازه کافی گرفته شود تا کی یف از موضع قدرت به سر میز مذاکره برود. این به مردم اوکراین بستگی دارد که بلندپروازی های ارضی آنها چگونه باشد. هر چه درباره کریمه تصمیم گرفته شود، نمی تواند نظامی باشد چون خنجری در قلب اوکراین است.»

این مقام سابق فاش کرد که واشنگتن هرگز عملا کی یف را برای مذاکره با مسکو تحت فشار قرار نداده و ادعا کرد که «موضع مذاکره» آن هرگز به اندازه کافی قوی نبوده است، از جمله در اواخر سال 2022.

او ادعا کرد: «آنها در آن زمان در موقعیت به حد کافی قوی نبودند. آنها اکنون هم در موقعیت به حد کافی قوی نیستند. تنها توافقی که پوتین در آن زمان انجام می داد و تنها توافقی که امروز انجام می دهد – حداقل قبل از اینکه ببیند در انتخابات ما چه اتفاقی می افتد-  توافقی است که در آن می گوید “آنچه مال من است، مال من است و آنچه مال شماست، قابل مذاکره است.” و این پایدار نیست.»

ویکتوریا نولاند به طور گسترده به عنوان یکی از چهره های کلیدی در پشت کل بحران اوکراین تلقی می شود که با رویدادهای 2014 آغاز شد و در نهایت «ویکتور یانوکوویچ» رییس جمهور منتخب دموکراتیک اوکراین را در آن سال سرنگون کرد.

این دیپلمات که در آن زمان دستیار وزیر امور خارجه در امور اروپا و اوراسیا بود، در میان معترضان 2014 حاضر شد و شیرینی می داد. این ماجرا به طور گسترده ای به عنوان «کوکی های نولاند» شناخته شد و به عنوان نمونه ای از دخالت مستقیم ایالات متحده در کودتا بود.

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نولاند: اوکراین هرگز در موقعیت مطلوب برای خاتمه جنگ نبوده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نولاند: اوکراین هرگز در موقعیت مطلوب برای خاتمه جنگ نبوده است"، کلیک کنید.