وجود 180 حلقه چاه کشاورزی غیر مجاز در خراسان جنوبی – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

وجود 180 حلقه چاه کشاورزی غیر مجاز در خراسان جنوبی - خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار پیشتاز، عباس سارانی صبح یکشنبه در نشست خبری با اشاره به اینکه در سال جاری 127 میلی متر بارندگی در سطح خراسان جنوبی ثبت شده است، اظهار کرد: این میزان بارندگی در مقایسه با سال گذشته 54 درصد و در مقایسه با بلند مدت 25 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: 8 سد مخزنی با ظرفیت 75 میلیون مترمکعب آب در استان وجود دارد و در بارندگی های اخیر 21.5 مترمکعب آب به سدها وارد شده است.

28.5 درصد ظرفیت سدهای استان آب دارند

سارانی با بیان اینکه در حال حاضر 28.5 درصد ظرفیت سدهای استان آب دارند، بیان کرد: به طور متوسط در بلند مدت، سالانه 26 سانتی متر کاهش آب آبخوان ها را داریم و در 30 سال گذشته حدود 4 میلیارد مترمکعب کمبود ذخیره آب داشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه 9 درصد مصارف ما در بخش آب شرب و بیش از 88 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی است، گفت: طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبی در دستور اجرا قرار دارد و پروژه در قالب اجرای 15 طرح با هدف مدیریت مصرف آب انجام می شود.

تلاش برای کاهش مصرف آب بخش کشاورزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه تغییر الگوی کشت و استفاده از سیستم های نوین آبیاری را از دیگر پروژه های ذیل این طرح است، یادآور شد: این پروژه در دو فاز تعریف شده که باید طی 5 سال با هدف کاهش مصرف در بخش کشاورزی انجام شود و میزان مصرف آب در بخش کشاورزی از 570 میلیون مترمکعب باید به 347 میلیون مترمکعب برسد.

سارانی گفت: 180 حلقه چاه غیرمجاز در خراسان جنوبی وجود داشت که سال گذشته 80 حلقه مسدود شده و انسداد مابقی در دستورکار قرار دارد.

وی ادامه داد :98 درصد چاه های برقی آب کشاورزی به کنتورهای هوشمند مجهز شده اند؛ منابع آبی به لحاظ تجهیزات و مصارف تحت کنترل هستند.

سارانی با بیان اینکه نیاز است پروژه آبرسانی به بیرجند و پروژه اضطراری طبس در زمان بندی پیش بینی شده به اتمام برسد، افزود: 650 میلیارد تومان برای پروژه آبرسانی به بیرجند و 500 میلیارد تومان برای پروژه آبرسانی طبس پیش بینی شده است.

آب دریای عمان 1404 به خراسان جنوبی می رسد

وی گفت: پروژه آبرسانی بیرجند 37 درصد و پروژه طبس 31 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به طرح انتقال آب دریای عمان به استان، اظهار کرد: تلاش بر این است این طرح تا پایان سال 1403 در سیستان و بلوچستان و تا پایان سال 1404 در خراسان جنوبی به پایان برسد.

وی بیان کرد: با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک خراسان جنوبی، آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ارج نهادن به ارزش واقعی آب به لحاظ اقتصادی در بخش شرب و صنعت اهمیت فوق العاده ای دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وجود 180 حلقه چاه کشاورزی غیر مجاز در خراسان جنوبی – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وجود 180 حلقه چاه کشاورزی غیر مجاز در خراسان جنوبی – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.