کار هایی که به مغز آسیب می رساند

کار هایی که به مغز آسیب می رساند

آفتاب نیوز :

اگر سعی کنید که جلوی این رفتار های مخرب را بگیرید، با آثار مثبت بهبود فعالیت های ذهن خود مواجه خواهید شد؛ و به سلامت ذهن خود کمک شایانی کرده اید. 

1) کم خوابی و عدم تجربه خواب مناسب

یکی از مواردی که باید به آن توجه کافی داشته باشید، کیفیت مناسب خواب شما می باشد. عدم خواب کافی می تواند تاثیرات منفی فراوانی بر عملکرد مناسب مغز داشته باشد؛ بنابراین سعی کنید عوامل تاثیرگذار بر افزایش کیفیت خواب را رعایت کنید؛ و سعی کنید از انجام فعالیت هایی که باعث کم خوابی و بی خوابی شما می شوند، پرهیز نمایید. به عنوان مثال توجه به ساعات منظم استراحت و خواب، عدم مصرف موادی که باعث از بین رفتن نظم خواب شما می شوند و توجه به عواملی که باید در اتاق خواب شما رعایت شوند، از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

2) تنهایی بیش از حد

همه ما دوست داریم در طول زندگی خود زمان هایی را تنها باشیم؛ و به این موضوع نیاز داریم. اما باید بدانیم که انسان برای زندگی اجتماعی آفریده شده است؛ و تنهایی بیش از حد می تواند برای هر یک از ما مشکلاتی را به وجود بیاورد. منظور از ارتباط، تنها ارتباطات اجتماعی موجود در فضای مجازی نیست. بلکه نیاز به ارتباط چهره به چهره نیز در در انسان وجود دارد. افرادی که با دوستان زیادی ارتباط دارند، از وضعیت سلامت ذهن بهتری برخوردار خواهند بود. همچنین این افراد کمتر در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال مغز قرار می گیرند.

3) خوردن زیاد خوراکی ها و تنقلات مضر (junk food)

اگر به فکر سلامت ذهن خود هستید، باید تا جای ممکن از مصرف تنقلات مضر خودداری کنید. بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف زیاد غذا های مضر مانند چیپس و پفک و انواع فست فود ها تاثیرات منفی زیادی بر حافظه و تمرکز و عملکر ذهن می گذارند. در عوض شما می توانید خوراکی های مفید مانند انواع آجیل، میوه ها و سبزیجات و انواع اسموتی ها جایگزین خوراکی های مضر کنید.

4) گوش دادن به موسیقی با هدفون با صدای بالا

یکی از کار هایی که تاثیرات منفی زیادی بر عملکرد بخش های مختلف ذهن می گذارد، گوش دادن به موسیقی با صدای بالا می باشد. اگرچه موسیقی های شاد و مناسب می توانند باعث افزایش تمرکز و خلاقیت ذهن شوند. اما موسیقی های نامناسب نیز تاثیرات منفی از خود نشان می دهند. علاوه بر اینکه بخواهید با هدفون و صدای زیاد به انجام این کار مشغول شوید. این کار باعث از بین رفتن بافت های مغزی و همچنین ابتلا به بیماری های عصبی و الزایمر خواهد شد؛ بنابراین سعی کنید همیشه کمتر از 60 درصد میزان صدای هدفون را استفاده کنید؛ و همچنین هیچگاه بیشتر از دو ساعت به صورت مداوم با هدفون ها به موسیقی گوش ندهید که برای سلامت ذهن بسیار مضر است.

5) تحرک کم برای آسیب به مغز

ورزش منظم و تحرک کافی از عوامل بسیار تعیین کننده در حفظ سلامت ذهن و جسم به شمار می رود. در صورتی که در طول روز تحرک کافی ندارید. پیشنهاد می شود که هرچه سریع تر ورزش منظم را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. در غیر این صورت شما در معرض ابتلا به انواع بیماری ها از قبیل بیماری های قلبی، الزایمر زودرس و همچنین دیابت و … قرار خواهید گرفت.

6) مصرف دخانیات موثر در سلامت ذهن

مصرف انواع مختلف دخانیات مانند سیگار علاوه بر عوارض جبران ناپذیری که بر سلامت جسم شما دارد. باعث زوال مغز و عملکرد نامناسب آن نیز می شود. مصرف سیگار همچنین می تواند احتمال ابتلا به آلزایمر و زوال مغز و وقوع سکته قلبی را تا دو برابر افزایش دهد؛ بنابراین اگر از افراد سیگاری محسوب می شوید و یا در خانواده شما فردی سیگاری وجود دارد. سعی کنید هر چه سریعتر برای ترک کردن آن اقدام کنید. تا بیشتر از سلامت ذهن شما به خطر نیفتاده است.

7) پرخوری

اگر اقدام به پرخوری کنید، حتی اگر نوع مناسبی از خوراکی ها را مصرف کنید، باعث به خطر انداختن سلامت ذهن خود شده اید. در حقیقت پرخوری باعث کاهش عملکرد دستگاه عصبی و در نتیجه پایین آمدن سطح تمرکز و اختلال در حافظه خواهد شد. همچنین پرخوری در طولانی مدت باعث اضافه وزن و ابتلا به بیماری های مختلف جسمی و روحی می شود؛ بنابراین سعی کنید با به کارگیری یک رژیم غذایی سلامت محور، به سلامت ذهن و جسم خود کمک کنید.

8) سپری کردن زمان طولانی در تاریکی

عدم دریافت نور طبیعی به مقدار کافی منجر به کند شدن عملکرد مغز و افسردگی خواهد شد. دانشمندان همچنین معتقدند که نور خورشید به عملکرد مناسب مغز و سلامت ذهن کمک زیادی می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کار هایی که به مغز آسیب می رساند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کار هایی که به مغز آسیب می رساند"، کلیک کنید.