کدام کارگران عیدی کامل می گیرند؟

کدام کارگران عیدی کامل می گیرند؟

آفتاب نیوز :

همه ساله پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارگران بر مبنای قانون مصوب سال 1370 مجلس شورای اسلامی صورت می گیرد. مبنای تعیین عیدی پایان سال همه کارگران مشمول قانون کار، حداقل دو و حداکثر سه برابر مصوبه دستمزد شورای عالی کار است و کارفرمایان باید دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل عیدی و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر عیدی و پاداش آخر سال به نیرو های کار خود بدهند.

کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل 60 روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختی از این بابت به هریک از کارکنان نباید از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند. البته پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه ها مشغول به کار بودند هم الزامی است و مبلغ عیدی پرداختی به آنان باید به ماخذ 60 روز مزد و به نسبت ایام کارکرد و روز هایی که در آن محل مشغول کار بودند، محاسبه و پرداخت شود.

29 اسفند سال گذشته شورای عالی کار در نشست تعیین دستمزد، حداقل دستمزد کارگران برای سال 1402 را 27 درصد افزایش داد. بر این اساس حداقل دستمزد ماهانه کارگران به 5 میلیون و 308 هزار و 282 تومان افزایش یافت که با احتساب فرمول حداقل و حداکثر عیدی، کارگران امسال حداقل 10 میلیون و 616 هزار و 564 تومان و حداکثر 15 میلیون و 924 هزار و 846 تومان عیدی دریافت خواهند کرد.

برخی کارگران به دلایل متعدد از قبیل تعطیلی کارگاه، تعدیل یا اخراج نیروی کار، بیماری و نیاز به مرخصی استعلاجی، قطع رابطه کار، تغییر شغل، حوادث طبیعی، بحران های اقتصادی، فصلی بودن کار و مواردی از این دست ممکن است یکسال کامل را در آخرین محل کار یا کارگاه سپری نکرده و بیمه پردازی آن ها به طور کامل صورت نگرفته باشد که البته این عده با توجه به تاکید قانون مشمول دریافت عیدی و پاداش هستند.

قانون در مورد پرداخت عیدی و پاداش کارگران ساعتی، پاره وقت و فصلی، اخراجی و آزمایشی نیز ملاحظاتی داشته و میزان عیدی این گروه از کارگران را مشخص کرده است.

عیدی و پاداش کارگران اخراجی و مستعفی

کارگرانی که در طول سال با کارفرما قطع رابطه می کنند، کارگرانی که در طول سال از خدمت مستعفی، اخراج یا بازنشسته می شوند و یا به شکلی رابطه آنان با کارگاه قطع می شود، به نسبت مدت کارکرد و ماه هایی که کار کرده اند مستحق دریافت عیدی و پاداش سالانه خواهند بود.

عیدی کارگران در دوران مرخصی 

برابر ماده 74 قانون کار چنانچه ایام مرخصی استعلاجی کارگران به تایید کمیسیون پزشکی سازمان تامین اجتماعی رسیده باشد جزو سوابق کار آن ها محسوب می شود بنابراین روز های مذکور مشمول پرداخت مزایایی از قبیل سنوات خدمت، حق اولاد، مرخصی استحقاقی و عیدی و پاداش سالانه بوده و کارفرما موظف به پرداخت آن است.

عیدی و پاداش کارگران آزمایشی

لازم به ذکر است که دوره آموزشی و یا دوره آزمایشی قرارداد کار جزو سابقه کاری محسوب می شود و مطابق ماده 11 قانون کار باید تمام حقوق و مزایای این دوره از جمله سنوات و عیدی و پاداش از جانب کارفرما پرداخت شود؛ بنابراین آن دسته کارگرانی که به شکل آزمایشی به خدمت گرفته می شوند مشمول دریافت عیدی و پاداش می شوند و کارفرما مکلف است تمام حقوق دوره آزمایشی را پرداخت کند و چنانچه قطع رابطه کاری از سوی کارگر باشد طبعا به میزان مدت انجام کار باید حقوق و مزایا دریافت کند.

عیدی و پاداش کارگران پاره وقت

مطابق ماده 39 قانون کار، مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه وقت یا کمتر از ساعات قانونی تعیین شده به کار اشتغال دارند به نسبت ساعات کار انجام گرفته محاسبه و پرداخت می شود.

عیدی و پاداش کارگران ساعتی

در مورد کارگران ساعتی که حقوق ماهانه ثابت نداشته و دستمزد آن ها در ماه متغیر است برای محاسبه عیدی و پاداش، میانگین حقوق سه ماه آخر خدمت آن ها مبنای محاسبه قرار می گیرد.

عیدی و پاداش کارگران فصلی

مبلغ پرداختی بابت عیدی و پاداش به کارگران کارگاه های فصلی مشمول قانون کار و کارگران سایر کارگاه های مشمول که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده اند باید بر ماخذ 60 روز و به نسبت ایام کارکردشان در سال محاسبه شود.

عیدی و پاداش کارگران کارمزدی

مزد مورد عمل در محاسبه وجوه عیدی و پاداش پایان سال به کارگران کارمزدی عبارت از متوسط کارمزد دریافتی آن ها بر حسب مدت ایام کارکرد در سال است.

شرط دریافت عیدی کامل

با وجود آنکه مصوبه مجلس، میزان پرداخت عیدی کارگران را مشخص کرده و دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر میزان عیدی دریافتی پیش بینی کرده، اما میزان عیدی کارگران بسته به مدت قرارداد و کارکرد آن ها متفاوت است.

کارگران بسته به سنوات و تعداد روز هایی که کار کرده اند مستحق دریافت عیدی هستند و عیدی و پاداش پایان سال را کسانی کامل می گیرند که یک سال در آخرین کارگاه یا محل کار مشغول کار بوده و ارتباطشان را با محل کار قطع نکرده و بیمه پردازی آن ها به طور کامل صورت گرفته باشد.

علیرغم آنکه پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارگران برای تامین معیشت و تهیه اقلام ضروری و افزایش رفاه و آرامش خاطر خانوار های کارگری مورد تاکید قرار گرفته، اما در برخی کارگاه ها و صنوف، پرداخت عیدی به دلایل مختلفی از جمله نبود نقدینگی با تاخیر همراه می شود که انتظار این است کارفرمایان این واحد ها به دلیل ازدحام بانک ها در آخر سال و به جهت تامین مایحتاج ضروری خانوار های کارگری، تقویت بنیه مالی کارگران برای خرید شب عید و افزایش انگیزه نیرو های کار خود مساعدت و همراهی بیشتری در پرداخت عیدی و پاداش داشته باشند و آن را زودتر به دست کارگران خود برسانند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کدام کارگران عیدی کامل می گیرند؟" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کدام کارگران عیدی کامل می گیرند؟"، کلیک کنید.