کشور نیازمند آرایش مدیریتی متناسب با شرایط اقتصادی است – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

کشور نیازمند آرایش مدیریتی متناسب با شرایط اقتصادی است - خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار پیشتاز، مالک رحمتی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مسیله نخست کشور، موضوع اقتصاد است و همه نیز به آن اذعان دارند، اما آرایش امروز مدیریت کشور چقدر با این وضع اقتصادی، متناسب بوده است؟ اگر امروز به عملیات وعده صادق افتخار می کنیم که عزتی برای ما در دنیا خلق کرده است، ناشی از آرایش مدیریتی متناسب با آن عملیات در کشور بوده است، بنابراین اکنون کشور ما نیازمند آرایش مدیریتی متناسب با شرایط اقتصادی است.

وی با اشاره به اقدامات آذربایجان شرقی با هدف تدوین برنامه های دستگاه های اجرایی برای تحقق شعار سال و همکاری با بخش خصوصی در این برنامه، گفت: نظام اداری کشور در یک استان متمرکز شده است، اگر نتوانیم اختیارات متناسب به استان ها واگذار کنیم، جهش تولید اتفاق نمی افتد. برخی از مدیران کل ما، در برخی امورات تبدیل به نامه رسان شده اند، امیدواریم قانون خوبی در موضوع تفویض اختیارات استانی تحت آرایش مدیریتی کشور تدوین شود.

وی اظهار کرد: نمی توان همه استان ها را به یک چشم چشم دید، اگر به دنبال توسعه اقتصادی هستیم، برنامه ریزی برای استانی که هیچ ورودی و خروجی ندارد با استانی که مرز دارد، نباید یکسان باشد. مثلاً 70 درصد خرمای کشور در آذربایجان شرقی بسته بندی و صادر می شود، یعنی بسیاری از استان های جنوبی در فصل برداشت خرما به دنبال مدیران استان ما هستند تا خرمایشان را بخرند. از سویی هشت میلیارد تن ذخایر قطعی معدنی در استان وجود داشته و نخستین استان معدنی کشور هستیم، اما تا به حال چقدر به این ظرفیت توجه شده است؟

رحمتی ادامه داد: بالغ بر 350 هزار تن کنسانتره از استان آذربایجان شرقی صادر می شود 2 کارخانه 200 هزار تنی تولید کاتد در استان داریم که تا پایان سال 1404 افتتاح می شوند. در حالی که کل تولید کاتد کشور 290 هزار تن با حدود 2 میلیارد دلار ارزآوری است. بر این اساس آذربایجان شرقی به تنهایی می تواند 2 میلیارد دلار دیگر ارزآوری داشته باشد اما آیا به همین نسبت به این استان ارزش قایل هستیم؟

وی تاکید کرد: باید اطلس سرمایه گذاری و توسعه کشور یک بار دیگر بازنگری شود، آذربایجان شرقی می تواند در موضوع ارزآوری و صادرات کشور غوغا کند هرچند که اکنون نیز غوغا کرده است.

وی افزود: این استان، ظرفیت های متعددی دارد اما عدم آرایش مدیریتی مناسب و عدم نگاه و توجه به آن باعث شده تا سرعت پیشرفت های استان کاهش یابد، ما باشیم یا نباشیم، بخش خصوصی کار خودش را می کند ما فقط باید کارشان را سرعت بخشیم.

وی با اشاره به وضعیت اعطای تسهیلات بانک های استان، گفت: کل منابع بانکی استان ها 215 همت در سال 1402 بوده که 163 همت برای بانک های دولتی و 51 همت برای بانک های خصوصی است، نسبت مصارف به منابع در بانک های کل استان 79 درصد و در بانک های خصوصی استان فقط 9 درصد بوده که نشان می دهد 91 درصد از منابع استان توسط بانک های خصوصی آذربایجان شرقی در خارج از استان مصرف می شود، با صراحت می گویم که جلسه بعدی، نام این بانک های خصوصی استان را به رسانه ها اعلام می کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به وضعیت کامیون و کشنده های متوقف شده واحدهای خصوصی استان در پشت مرز، گفت: بهینه سازی مصرف سوخت جز با تغییر و نوسازی امکان پذیر نیست، واحدهای خصوصی نسبت به واردات کشنده های مناسبی اقدام کرده اند ولی مشکل تخصیص ارز دارند. پیشنهاد می کنیم برای حل این مشکل، مجوزی داده شود تا این دستگاه ها پشت مرز نمانند و با گواهی موقت، اجازه ورود به مناطق ویژه ما صادر شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشور نیازمند آرایش مدیریتی متناسب با شرایط اقتصادی است – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشور نیازمند آرایش مدیریتی متناسب با شرایط اقتصادی است – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.