کنگره ملی شعر اربعین در آذربایجان غربی برگزار شود – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

کنگره ملی شعر اربعین در آذربایجان غربی برگزار شود - خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری پیشتاز، محمدصادق معتمدیان روز سه شنبه در دیدار با اعضا و شاعران انجمن ادبی قرار اظهار کرد: انجمن ادبی قرار برای برگزاری کنگره ملی شعر اربعین و فعال سازی و تقویت بخش شعر دومین کنگره سرداران آذربایجان غربی آماده باشد.

وی افزود: تفکیک حوزه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی از حوزه ی امنیتی- انتظامی با توجه به ویژگی های استان مرزی آذربایجان غربی با هدف تغییر رویکرد امنیتی به استان بود که جهت گیری های دولت در خصوص مسایل فرهنگی و اجتماعی را نیز به تبع آن تغییر داد.

استاندار آذربایجان غربی یکی از مشکلات جهان اسلام را اختلافاتی دانست که دشمنان بدان دامن می زنند و زبان شعر و هنر را عاملی قوی برای نزدیکی ملت ها و از بین بردن اختلافات قلمداد کرد.

معتمدیان برپایی موکب های اربعین از سوی شهروندان اهل سنت استان را اتفاقی ممتازی خواند که سبب ایجاد ارتباطات فرهنگی بین مسلمانان منطقه می شود که زبان شعر نقش زیادی در توسعه این ارتباطات تازه شکل گرفته دارد.

وی با بیان اینکه این استان جایگاه مهمی در حوزه ی تمدنی دارد، تصریح کرد: اقلیم آذربایجان غربی با محوریت شهر خوی یکی از سه حوزه تمدنی کشور در کنار حوزه اقلیم خراسان و جاده حکمت (همدان- زنجان) بوده که لازم است برنامه های فرهنگی متناسب با این جایگاه در منطقه تدوین و اجرایی کرد.

معتمدیان ادامه داد: وجود 1800 اثر ثبت شده ملی و چند اثر ثبت جهانی در فهرست یونسکو شاخصه های مهمی دانست که آذربایجان غربی را جز استان های تراز اول کشور ساخته است.

استاندار آذربایجان غربی از شعر به عنوان یکی از ابزارهایی که می تواند بستر معرفی چنین ویژگی های به جهان باشد نام برد، یادآور شد: از دست اندرکاران انجمن ادبی قرار خواستاریم تا برنامه ریزی لازم برای برگزاری کنگره ملی شعر اربعین را در دستور کار جدی قرار دهند و استانداری نیز برای حمایت همه جانبه جهت برگزاری باشکوه این کنگره اعلام آمادگی می کند.

معتمدیان همچنین با اعلام اینکه آذربایجان غربی سال آینده میزبان دومین کنگره ملی سرداران و دوازده هزار شهید استان است، عنوان کرد: از ظرفیت انجمن قرار برای مدیریت بخش شعر این کنگره استفاده شود.

وی از شعرا و فعالین فرهنگی خواست از زبان شعر و هنر برای معرفی جاذبه های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و تمدنی استان استفاده کنند.

معتمدیان در بخشی از سخنانش با تاکید بر اینکه تقویت همگرایی میان اقوام و مذاهب از اهداف استراتژیک نظام است، خاطرنشان کرد: هرکس خلاف این مساله فکر و عمل کند، مقابل سیاست های امنیتی جمهوری اسلامی ایستاده است.

وی اظهار کرد: یک عده به دنبال این هستند که به خاطر چند رای و با ایجاد دوقطبی های کاذب، مردم را مقابل هم قرار دهند که این اقدامات ثمری ندارد جز بلوکه شدن سرمایه های ارزشمند استان.

معتمدیان آذربایجان غربی را سرزمین ناشناخته خواند و تصریح کرد: این استان یک عقب افتادگی تاریخی دارد که باید هنرمندان و شعرا با معرفی ظرفیت های ناشناخته آن، برای جبران این عقب افتادگی ها کمک کنند.

استاندار آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: حاشیه ها و قرار دادن مردم مقابل هم از دیگر عوامل عقب افتادگی استان است که باید برای رفع آن تلاش کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کنگره ملی شعر اربعین در آذربایجان غربی برگزار شود – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کنگره ملی شعر اربعین در آذربایجان غربی برگزار شود – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.