گندمکاران بخوانند/ قیمت جدید گندم اعلام شد + جزییات

گندمکاران بخوانند/ قیمت جدید گندم اعلام شد + جزییات

به گزارش خبرگزاری پیشتاز، مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران از خرید 1.9 میلیون تن گندم خبر داد و گفت: باوجود اینکه مطالبات بیش از 30 همت است اما فقط 2.3 همت پرداخت شده است.

گندم یکی از 32 قلم کالای اساسی است که از سوی دولت خرید تضمینی می شود. سال گذشته افزایش نرخ خرید تضمینی موجب شد تا پول گندم کاران با تاخیر چند ماهه همراه باشد.

قانون برای خرید تضمینی چه می گوید؟

تبصره 8 بند 8 قانون بودجه 1403 می گوید «در اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب 1368/6/21 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن و به منظور حمایت از تولیدات داخلی، حفظ امنیت غذایی کشور، تامین نقدینگی لازم برای خرید گندم و پرداخت به موقع بهای گندم خریداری شده به کشاورزان، سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است اعتبار مورد نیاز برای خرید گندم مازاد بر نیاز صنف و صنعت تولیدی کشاورزان داخل کشور به قیمت نهایی مصوب شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی از محل اعتبارات و ظرفیت های این تبصره بدون لحاظ تسهیلات تکلیفی بانکی را حداکثر در 6 ماهه اول سال (همزمان با خرید تضمینی گندم) تخصیص و پرداخت نماید».

در این زمینه، شرکت های مباشر خرید گندم از سوی وزارت جهاد کشاورزی تعیین می شوند. اصناف و صنایع نان حجیم و غیر حجیم مجاز هستند گندم مورد نیاز خود را با اولویت سازوکار کشت قراردادی از کشاورزان با نرخ توافقی خریداری کنند.

همچنین در صورت کسری تامین گندم مورد نیاز این مجموعه ها از طریق کشت قراردادی، شرکت های مباشر خرید تضمینی گندم مجاز هستند، پس از ثبت سفارش باقی گندم مورد نیاز صنف و صنعت در سامانه ای که از سوی وزارت جهاد کشاورزی ایجاد می گردد، نسبت به فروش گندم به آنها اقدام کنند.

دستورالعمل اجرایی این بند نیز از سوی وزارت جهاد کشاورزی تهیه و در مدت حداکثر یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، به تصویب شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی موضوع ماده (1) قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب 1399/8/5 می رسد.

چقدر گندم خریداری و چقدر پول واریز شد

علی قلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران کشور در گفت وگو با پیشتاز درباره خرید تضمینی گندم عنوان کرد: تقریباً یک میلیون و 900 هزار تن گندم تا کنون از 12 استان کشور خریداری شده است.

وی در ادامه به گلایه گفت: با وجود اینکه مطالبات بیش از 30 هزار میلیارد تومان (همت) شده اما پرداختی به گندم کاران 2.3 همت (2 هزار و 300 میلیارد تومان) بوده است.

مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران کشور افزود: اولین خرید از گندم کاران سیستان و بلوچستان بوده که در هفتم فروردین انجام شد؛ اما تا امروز ریالی به کشاورزان این استان پرداخت نشده است. یا بیش از 40 روز از برداشت گندم در استان کرمان می گذرد ولی پولی بابت خرید تضمینی این محصول به کشاورز پرداخت نشده است.

گفتنی است؛ نرخ خرید تضمینی گندم امسال هر کیلو گرم 17 هزار و 500 تومان و گندم دوروم 18 هزار تومان است.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گندمکاران بخوانند/ قیمت جدید گندم اعلام شد + جزییات" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گندمکاران بخوانند/ قیمت جدید گندم اعلام شد + جزییات"، کلیک کنید.