70 اثر موزه شوش مرمت شد – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

70 اثر موزه شوش مرمت شد - خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار پیشتاز، علی بویری در گفت وگویی رسانه ای اظهار کرد: با توجه به وضعیت ویترین ها و آثار شاخص و منحصر به فرد موجود در آن ها که بعضاً سال ها بود در وضعیت نامطلوبی قرار داشت و جز پایش های موزه ای امکان حفاظتی دیگری نداشتند، پس از ارزیابی و اولویت سنجی براساس پایداری وضعیت و همچنین وضعیت نمایش موزه ای بر اساس اولویت های استاندارد این حوزه و ارزش گذاری بر حفظ آثار تاریخی و حفظ شان و ارزشمندی آثار و نیز احترام به بیننده موزه ای، مرمت هفتاد اثر با نظارت معاون میراث فرهنگی استان و کارشناس پایگاه میراث جهانی به عنوان ناظر مقیم در دستورکار قرار گرفت.

سرپرست پایگاه میراث جهانی شوش ادامه داد: در این راستا، هفتاد شیء از بخش های مختلف پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی از جنس سفال و شیشه، به منظور عملیات حفاظت و مرمت به کارگاه و آزمایشگاه مرمت پایگاه میراث جهانی شوش انتقال یافتند و پس از طی فرآیند حفاظت و مرمت، به تالارهای موزه و ویترین های نمایش برای بازدید عموم برگردانده شدند.

وی با اشاره به اینکه آثار تاریخی مرمت شده در این طرح شامل اشیایی از دوره های تاریخی مختلف از جمله پیش از تاریخ، ایلامی، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و اسلامی و از جنس سفال و شیشه بودند، افزود: شاخص ترین این آثار، لیوان های منقوش، ظرف ها وجام های پیش از تاریخ موزه بودند که وضعیت حفاظت و مرمتی آن ها نامطلوب و به علت حساسیت آن ها سال ها بود که دست نخورده باقی مانده بودند که در این طرح، اشیاءِ یادشده، بازبینی و مستندنگاری دقیق شدند و پاک سازی آثار از رسوبات و آلاینده های محیطی نیز انجام شد. همچنین حذف آثار مرمت های متعدد و کهنه و نیز الحاقات هم در دستورکار قرار گرفت و اتصالات جدید و مرمت بخش های کمبود با تکیه بر استانداردهای جهانی این حوزه و استحکام بخشی ساختار نیز روی آن ها اجرا شد و برای مشاهده عموم دوباره در موزه قرار گرفتند.

بویری بیان کرد: موزه باستان شناسی شوش در سال 1345، در جوار قلعه و محوطه باستانی شوش گشایش یافت و از شاخص ترین موزه های ایران به شمار می رود که آثار ارزشمندی از دوره های مختلف باستانی ایران را در خود جای داده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "70 اثر موزه شوش مرمت شد – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "70 اثر موزه شوش مرمت شد – خبرگزاری پیشتاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.