اروپایی ها به دنبال پیشبرد ادعاهای تکراری علیه ایران در آژانس

اروپایی ها به دنبال پیشبرد ادعاهای تکراری علیه ایران در آژانس

یک خبرگزاری غربی خبر داده سه کشور اروپایی عضو برجام قصد دارد در نشست شورای حکام آژانس بین المللی، ایران را بابت آنچه «عدم همکاری با دیدبان هسته ای سازمان ملل» خوانده اند، محکوم کنند.

به گزارش پیشتاز، منابع آگاه می گویند انگلیس، فرانسه و آلمان به رغم مخالفت واشنگتن سعی دارند در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران را با تکیه بر ادعاهای خود مبنی بر  عدم همکاری دیده بان هسته ای سازمان ملل محکوم کنند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داده است که ایران اورانیوم را تا سطح 60 درصد غنی سازی می کند که بنابر ادعای غرب و آمریکا توجیه غیرنظامی معتبری ندارد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است هیچ قصدی برای استفاده نظامی از برنامه هسته ای خود ندارد.

یک دیپلمات که خواست نامش فاش نشود در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه مدعی شد که گسترش سریع برنامه هسته ای ایران توجیه غیرنظامی معتبری ندارد.

دیپلمات ها به خبرگزاری فرانسه گفتند که ارایه درخواستی علیه ایران در نشست وین به دلیل فوریت در واکنش به وخامت اوضاع انجام شده است.

در آخرین نشست شورای حکام آژانس که در ماه مارس برگزار شد، کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند به دلیل عدم حمایت واشنگتن، از برنامه های خود برای مقابله با برنامه هسته ای ایران چشم پوشی کنند.

این دیپلمات ها می گویند که ایالات متحده مانع از تلاش های اروپا برای پاسخگویی به تهران می شود، زیرا بیم آن دارد که محکومیت ایران ممکن است تنش های منطقه را پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر تشدید کند.

دیپلمات ها همچنین می گویند که حفظ سیاست فعلی انفعال در بحبوحه تشدید تنش بر سر ایران دیگر قابل ادامه نیست و موضع ایالات متحده ممکن است قبل از رای گیری برنامه ریزی شده درخصوص قطعنامه برای اواخر این هفته تغییر کند.

«رافایل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه گذشته میلادی و با هدف بهبود همکاری ها با ایران به این کشور سفر کرد و خواستار نتایج ملموس در آینده نزدیک شد.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، این در شرایطی است که شهادت «سید ابراهیم رییسی» رییس جمهور ایران در سانحه سقوط بالگرد  در ماه گذشته، مذاکرات را به حالت تعلیق درآورده است.

پیش نویس قطعنامه ای که خبرگزاری فرانسه به دست آورده است، تمام موارد مورد اختلاف با ایران را در بر می گیرد و ادعاهای پیشین را تکرار می کند. در پیش نویس این قطعنامه که در حال حاضر محرمانه است، آمده که «ضروری و فوری» است که تهران «توضیحات فنی معتبر» برای حضور ذرات اورانیوم یافت شده در 2 مکان اعلام نشده در ایران ارایه کند.

علاوه براین در پیش نویس قطعنامه از ایران خواسته شده است تا تصمیم خود را برای اخراج چند بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی را لغو و بدون تاخیر دوربین های مورد استفاده برای نظارت بر فعالیت های هسته ای را دوباره وصل کند.

این پیش نویس همچنین به نگرانی هایی پیرامون اظهارات علنی اخیر برخی مقامات در ایران در رابطه با توانایی های فنی برای تولید سلاح های هسته ای و تغییرات احتمالی در دکترین هسته ای ایران اشاره می کند.

به گزارش پیشتاز، همکاری های ایران و آژانس در چارچوب موافقت نامه پادمان جامع ادامه دارد و هیچ تخطی در این رابطه صورت نگرفته است. آنچه اروپا و آمریکا سعی دارند به عنوان همکاری ایران و آژانس بگنجانند، انجام اقدامات نظارتی فراتر از تعهدات پادمانی ایران و بعضا در قالب برجام و حتی فراتر از آن است.

ایران همچنین به سوالات متعدد آژانس درباره موضوعات پادمانی پاسخ داده است و از چهار مکان مورد بحث موضوع 2 مکان حل و فصل شد. ابهامات فنی دیگر نیز پاسخ داده شده است. ایران بارها و به طور کامل اسناد و اطلاعات خود درباره 2 مکان باقی مانده را ارایه کرده اما اراده ای از سوی طرف آژانس که تحت فشار غرب هستند، برای حل حل و فصل این موضوعات وجود ندارد.

جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2018 به تدریج اجرای تعهدات هسته ای خود را ذیل این توافق کاهش داد. برجام محدودیت هایی را برای فعالیت های هسته ای ایران در ازای رفع تحریم های ایجاد کرده بود. تلاش ها برای احیای این توافق نیز که با خروج یک جانبه ایالات متحده ضعیف شد، تاکنون به نتیجه نرسیده است.

«میخاییل اولیانوف» نماینده دایم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین، روز یک شنبه در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی احتمالاً به یک جلسه آشفته تبدیل خواهد شد.

اولیانوف در ادامه ابراز امیدواری کرد که «قطعنامه ای ضد ایرانی» ارایه نشود، چراکه به گفته او خطر «وخیم تر کردن جدی وضعیت» را در پی دارد.

تهران هم تهدید کرده به هرگونه اقدام ضدایرانی در آژانس پاسخ خواهد داد.

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اروپایی ها به دنبال پیشبرد ادعاهای تکراری علیه ایران در آژانس" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اروپایی ها به دنبال پیشبرد ادعاهای تکراری علیه ایران در آژانس"، کلیک کنید.