این نشانه های خطرناک یعنی به سرطان ریه مبتلا شده اید

این نشانه های خطرناک یعنی به سرطان ریه مبتلا شده اید

آفتاب نیوز :

سرطان ریه یکی از علت های اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان (یک چهارم موارد) در مردان و زنان است.

درمان موثر سرطان در صورت تشخیص زودهنگام علایم سرطان ریه امکان پذیر است؛ بنابراین در صورتی که علایم زیر را تجربه کردید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

1– سرفه خونی

«سرفه خونی به هیچ وجه نشانه خوبی نیست.» رجا فلورس، متخصص ریه، استاد و رییس بخش جراحی قفسه سینه در دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینای نیویورک می گوید: «دقیقا به محض اینکه دچار سرفه خونی شدید، باید به پزشک مراجعه کنید.» او می افزاید: «اگرچه سرفه خونی لزوما به معنای سرطان ریه نیست، باید آزمایشاتی انجام شود تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.»

2– درد قفسه سینه

باید به درد قفسه سینه، درد پشت یا کمر، دردی که جدید است و به هیچ وجه رفع نمی شود، توجه ویژه ای داشت. این احتمال نیز وجود دارد که احساس تنگی یا درد شدید داشته باشید که ممکن است با تنفس عمیق، سرفه یا خنده بروز کند. دکتر فلورس می گوید: «فرد در قسمتی که تومور ایجاد شده است، احساس درد می کند. تومور در هر سمتی که باشد، فرد در آن جهت احساس درد خواهد کرد، در صورتی که تومور در پشت قفسه سینه باشد، شخص در قسمت پشت احساس درد خواهد کرد.» وی می افزاید: هرگونه درد قفسه سینه می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد که به پزشک مراجعه کنید. درد قفسه سینه همچنین ممکن است نشانه حمله قلبی باشد.

3– سرفه پیوسته و مداوم

سرفه ممکن است به دلایل ساده ای مانند آلرژی ها، سرما خوردگی یا پریدن آب در نای اتفاق بیفتد. در صورتی که به نظر می رسد سرفه تان هرگز از بین نمی رود، می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان ریه باشد. دکتر فلورس می گوید: «سرطان ریه می تواند گلوی شخص را تحریک و موجب سرفه شود. در چنین مواقعی چیزی به وجود می آید که در حالت طبیعی قرار نیست وجود داشته باشد؛ بنابراین بدن به سرعت نسبت به آن واکنش نشان می دهد و این سرفه برای خلاص شدن از آن است.» سرطان همچنین می تواند مخاطی را تولید کند که باعث تشدید سرفه و بدتر شدن وضعیت بیمار شود.

4– تنگی نفس

در صورتی که بعد از بالا رفتن از پله ها یا پیاده روی روزانه به طور ناگهانی دچار نفس نفس زدن شدید، این مسیله می تواند نشانه ای از سرطان ریه باشد. دکتر فلورس می گوید: «تنگی نفس می تواند ناشی از مسدود شدن نای با تومور باشد.» همچنین ممکن است ناشی از انباشت مایع در قفسه سینه باشد که بر ریه فشار وارد کرده و سبب کمبود هوا شده است. هنگامی که سرطان در دیواره ریه تشکیل می شود، موجب ایجاد مایعی در قفسه سینه می شود و با وجود اینکه قفسه سینه فرد قادر است بین 3 تا 4 لیتر مایع را در خود نگه دارد، باز هم ریه ها به طور کامل قادر به دریافت هوا به میزان کافی نیستند. دشواری در تنفس هنگام نشستن یا دراز کشیدن نیز می تواند یکی از نشانه های بیماری حاد باشد.

5– احساس خستگی

در صورتی که احساس خستگی می کنید؛ اما تغییری در روال روزانه خود مشاهده نمی کنید، ممکن است این هم نشانه ای از سرطان باشد. دکتر فلورس می گوید: «ممکن است این حالت به طور ویژه یکی از نشانه های سرطان ریه نباشد؛ اما یک علامت هشدار دهنده است که عملکرد چیزی در بدن صحیح نیست.» بنابر ادعای انجمن سرطان آمریکا کاهش وزن و از دست دادن اشتها نیز یکی از نشانه های سرطان ریه است. سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی سرطان و قرار گرفتن در معرض آزبست نیز خطر احتمال ابتلا به سرطان ریه را به میزان چشمگیری بالا می برد.

6– تشخیص بیماری آسم

ابتلا به آسم به هیچ وجه به این معنا نخواهد بود که فرد حتما دچار سرطان ریه خواهد شد. با این وجود در صورتی که تشخیص داده شود شخص در دوران کودکی مبتلا به آسم بوده است، بهتر است برای غربالگری سرطان ریه به پزشک مراجعه کنید. دکتر فلورس می گوید: «این یک نشانه غیر معمول است؛ اما در صورتی که جوان، بزرگ سال یا سالخورده هستید و تنها مسیله آسم در شما تشخیص داده شده است، همیشه آن را در ذهن خود به یاد داشته باشید. متخصصان ریه معمولا به صدای ریه های شما گوش می دهند، صدای خس خس می شنوند و آن را به عنوان آسم درمان می کنند؛ اما برای اطمینان از اینکه تومور در دستگاه تنفسی تان ایجاد نشده است و عارضه ای که می تواند به انسداد ریه منجر شود وجود ندارد، غربالگری سرطان ریه را حتما انجام بدهید.»

7 – بدن درد

از آنجا که سرطان ریه معمولا تا زمانی که به مراحل آخر برسد و به سایر اندام های بدن گسترش پیدا کند، نشانه ای را از خود نشان نمی دهد، این احتمال وجود دارد که غیر قابل تشخیص باشد. سر درد، سرگیجه و مشکلات تعادل یا بی حسی در اندام ها ممکن است به این معنا باشد که سرطان به سمت مغز یا نخاع گسترش یافته است. بنابر یافته های انجمن سرطان آمریکا زرد شدن پوست و چشم ها می تواند علامتی از گسترش یافتن آن به کبد باشد و وجود توده و برآمدگی در بدن نیز حاکی از آن است که این بیماری به پوست یا گره های لنفاوی گسترش یافته است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این نشانه های خطرناک یعنی به سرطان ریه مبتلا شده اید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این نشانه های خطرناک یعنی به سرطان ریه مبتلا شده اید"، کلیک کنید.