این چای برای افراد مبتلا به فشار خون توصیه شده

این چای برای افراد مبتلا به فشار خون توصیه شده

آفتاب نیوز :

چای کوهی به نام های دیگری مانند توکلیجه و کلکنه نیز مشهور است. طعم چای کوهی تقریبا شبیه ترکیبی از بابونه، نعناع و لیمو است. چای کوهی حاوی ترکیبات شیمیایی شامل هاپیرین، ماده قرمز رنگ هایپریسین، تانن و اسید نیکوتینیک است.

این چای، هزاران سال است که توسط مردم یونان مورد استفاده قرار می گیرد. «بقراط»، پدر علم پزشکی و فیلسوف باستانیِ یونان، تاثیر مثبت نوشیدن چای کوهی را بر روی سیستم تنفسی و ایمنی بدن انسان تشخیص داده بود. این چای گیاهی، در اروپا و آمریکا نیز از قرن ها پیش شناخته شده است.

یکی از خواص چای کوهی این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و به درمان سرماخوردگی کمک می کند. خلط آور است و در درمان برونشیت و آسم موثر است. دیگر خواص چای کوهی بهبود سوزش معده و زخم است. چای کوهی از اضطراب می کاهد و موجب خواب راحت و عمیق می شود.

از خواص چای کوهی می توانیم به مواردی مانند سلامت پوست، درمان ویروس ها، درمان افسردگی، پیشگیری آلزایمر، رفع بی خوابی، کمک به افزایش وزن، ضدعفونی مجاری ادراری، ضد درد و ورم معده، درمان کراز، تسکین درد دنبالچه، ضد سرطان، ضد کرم های گوارشی، درمان میگرن، درمان اسهال خونی، رفع آرتریت، رفع کم خونی و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کنیم.

چای کوهی و فشار خون

چای کوهی مانند چای ترش برای درمان فشار خون بالا عالی است. این چای حاوی ترکیباتی است که ویژگی های رگ گشایی دارد و می تواند فشار خون را پایین بیاورد. همچنین چای کوهی حاوی مقداری آنتی اکسیدان است و از انسداد عروق خونی و شریان ها جلوگیری می کند. فشار خون و کلسترول مضر خون را کاهش می دهد.

نوشیدن چای کوهی تاثیر زیادی در کنترل و کاهش فشار خون دارد. افرادی که فشار خون آن ها در نوسان است و به هر دلیلی فشار خون آن ها کاهش یا افزایش آنی دارد، برای ثابت نگه داشتن آن مصرف میزان مناسبی از چای کوهی می تواند مفید و موثر باشد. چای کوهی برای فشار خون بالا مفید است. کسانی که کاهش فشار خون دایمی دارد، بهتر است از نوشیدن چای کوهی اجتناب کند.

چای کوهی دارویی ضد درد و ضدالتهاب

چای کوهی با طبع گرم و خشک دارویی ضد درد و ضد التهاب است. در طب سنتی استفاده از چای کوهی را برای درمان روماتیسم مفصلی موثر دانسته اند. تاکنون آزمایشات متعددی در مورد اثربخشی عصاره گیاه چای کوهی نیز انجام گرفته است. اثر ضد دردی و ضد التهابی گیاه چای کوهی به دلیل وجود ترکیبات فلاونوییدی، ایریدوییدی و ساپونین ها در عصاره این گیاه است.

چای کوهی درمانی برای زخم ها و التهابات دهان
از دم کرده گل یا برگ گیاه چای کوهی می توان به عنوان دهان شویه استفاده کرد. این دمنوش گیاهی خاصیت ضدالتهاب و ضد عفونی دارد که ممکن است برای درمان زخم های دهان، مشکلات لثه و التهابات گلو موثر باشد. استفاده از چای کوهی برای درمان آفت های دهانی نیز مفید است.
افرادی که دچار التهاب گلو و زخم گلو در اثر سرفه های شدید و مکرر شدند، دمنوش سرد شده چای کوهی را غرغره کنند. ژ

چای کوهی موثر در درمان مشکلات گوارشی

متخصصان طب سنتی چای کوهی را برای درمان مشکلات گوارشی از جمله اسهال، نفخ معده و انگل معده و روده موثر می دانند. همان گونه که مطلع هستید، بیشتر نوشیدنی های گیاهی به خصوص انواع چای دارای ترکیباتی به نام تانن هستند. تانن مسوول عطر و طعم گس و تلخ چای و عامل رنگ برخی از انواع چای است.

پژوهش های اولیه نشان داد که تانن ها ممکن است به واسطه خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارای فواید درمانی باشند. تانن برای معده خاصیت قابض کننده دارد و برای اسهال مفید است و به کاهش حرکات روده کمک می کند. این چای گیاهی از التهاب روده و معده می کاهد و فرآیند هضم را تقویت می کند. ژ

مضرات استفاده بیش از حد چای کوهی

*عصاره هیدروالکلی چای کوهی موجب سقط جنین می شود؛ بنابراین برای زنان باردار مضر است.

*افراد گرم مزاج از مصرف بیش از حد چای کوهی بپرهیزند. طبع گیاه گرم و خشک است و مصرف بیش از حد آن برای افراد گرم مزاج باعث خونی شدن ادرار می شود.

* مصرف بیش از حد چای کوهی می تواند برای افرادی که از فشار خون پایین رنج می برند، خطرناک باشد. همچنین افرادی که از دارو های فشار خون بالا استفاده می کنند باید در مصرف این گیاه احتیاط کنند.

* افرادی که قصد عمل جراحی دارند، بهتر است 2 هفته قبل از عمل این گیاه و فرآورده های آن را مصرف نکنند.

* بو کردن برگ ها و گل های گیاه چای کوهی تازه ممکن است برای برخی ایجاد حساسیت کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این چای برای افراد مبتلا به فشار خون توصیه شده" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این چای برای افراد مبتلا به فشار خون توصیه شده"، کلیک کنید.