بررسی فواید و مضرات رحم اجاره ای در جامعه

بررسی فواید و مضرات رحم اجاره ای در جامعه

آفتاب نیوز :

وقتی در سال های خیلی دور برای اولین بار آگهی فروش کلیه را بر در و دیوار شهر میدیدیم برایمان عجیب به نظر میرسید. اما گذشت زمان و افزایش این دست آگهی ها تا جایی که به فروش قلب هم رسید، دیگر حساسیت موضوع را برایمان کم رنگتر کرد. اما عامل تمام این ها یک چیز بود و هنوز هم هست «فقر».

حالا هم که سال هاست بحث رحم های اجارهای مطرح شده؛ مساله ای که شاید در نگاه اول روزنه امیدی باشد برای آنها که در آرزوی بچه دار شدن تمام راهها را طی کردهاند اما برای آنها که داوطلب این کار میشوند باز هم مشکلات مالی و اقتصادی است که بیش از همه به چشم میآید. داستان اول درباره ماجرای رحم اجاره ای مربوط به زنی به نام عاطفه بود که بعد از ورشکستگی همسرش تن به این کار داد و حالا سهیلا از شرایط سختی که باعث شد تا به فکر اجاره دادن رحماش بیفتد، میگوید.

داستان دوم: سهیلا

29 سالهام و اسمم سهیلاست. زمانی که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده بودم بر خلاف میل خانوادهام و با اصرار خودم ازدواج کردم. عاشق شده بودم و چشمم را به روی واقعیتهای زندگی بستم. حتی زمانی که پدرم گفت از خانواده طردت میکنم باز هم بر تصمیمم پافشاری کردم و اصلا نمیدانستم چه عاقبتی در انتظارم است.

حالا 7 سال از آن روزها میگذرد و من تنها همان یک ماه اول شادی و شیرینی عشق را تجربه کردم. متاسفانه بعد از ازدواج خیلی زود باردار شدم. خوشحال بودم و فکر میکردم به دنیا آمدن فرزندم باعث میشود تا خانوادهام من و همسرم را بپذیرند اما..

الینا که به دنیا آمد ماهها بود که روزهای سخت و تاریکی را میگذراندم. چند ماه بعد از بارداری متوجه شدم همسرم معتاد است. خیلی زود از کارش اخراج شد و من با کلاسهای آنلاینی که داشتم هزینه های زندگی را میدادم. با وجود بارداری ساعتها کلاس برگزار میکردم.

 با آمدن الینا دیگر زمان و توانی برای برگزاری کلاس نداشتم. امید هر روز  بدتر میشد. خانوادهاش هیچ کمکی به ما نمیکردند و خانواده من هم که اصلا وجود نداشتند.

وقتی الینا 3 ساله بود تصمیم به جدایی گرفتم. اما امید تهدید کرد که بچه را به من نمیدهد. بعد از آن اتفاق دیگر هر روز کتک خوردن هم به همه تلخیهای زندگیام اضافه شد.

در نهایت بعد از یک سال تصمیم گرفتم با دادن حضانت دخترم به امید از او جدا شوم. چند بار پشیمان شدم اما در پاییز 1401 تصمیم سختی گرفتم و از آن زندگی بدون دخترم بیرون آمدم. بعد از آن امید دیگر اجازه نداد دخترم را ببیینم.

حالا دیگر نه روی برگشت پیش خانوادهام را داشتم و نه پشتوانهای برای زندگی. تمام داراییام یک گردنبند و یک انگشتر بود که با فروش آنها توانستم یک اتاق در خیابان مولوی اجاره کنم. کارگری کردم. پرستار بچه بودم و خیلی کارهای دیگر.

اما با این کارها نمی توانستم هزینه زندگی ام را تامین کنم. از طرفی به این طرز زندگی کردن عادت نداشتم خیلی برایم سخت بود.

تا اینکه یک روز خانمی که برای تمیز کردن خانهاش میرفتم پیشنهاد داد که رحمم را به دختر خالها ش اجاره بدهم. داستان زندگیام را میدانست. میگفت از نظر ظاهری خیلی به آن چیزی که خانواده دخترخاله ام به دنبالش هستند شبیهی. میگفت او یک دانه دختر یک خانواده متمول است و دلش نمیخواهد با بارداری زیبایی ظاهریاش را از دست بدهد. هیچ مشکلی برای باردار شدن ندارد اما میخواهد برای فرزند داشتن رحم اجاره کند.

سامان دادن به زندگی با 550 میلیون

قبول کردم. برایم بهترین فرصت بود تا به زندگی ام سر و سامان بدهم. چند جلسه برای دیدار آن خانواده به خانه شان رفتم. خانه که نه بیشتر شبیه قصر بود. بالاخره قرار شد تحت نظر پزشک معتمد آنها قرار بگیرم برای آزمایش و … در نهایت بعد از سه ماه متقاعد شدند که برای نگهداری فرزندشان در رحمم فرد مناسبی هستم. قرار داد نوشتیم. 550 میلیون تومان، همراه زندگی در خانه سرایداری همان قصر و دریافت ماهیانه 10 میلیون پول نقد.

انگار خواب میدیدم. از همان روز اول به خودم گفتم سهیلا تو از بچه ات دل کندی به بچه مردم دل نبند. 3 ماه پیش یک پسر سالم و زیبا برایشان به دنیا آوردم و حالا هم با پولی که گرفته ام یک آپارتمان کوچک اجاره کردهام. گاهی تلفنی با مادرم صحبت میکنم اما پدرم هنوز هم مرا نبخشیده. توانستم یک لپ تاپ بخرم و باز هم کلاسهای آنلاین زبان انگلیسی ام را راه انداختها م و زندگی ام می گذرد اما با غم دوری از دخترم که الان دیگر مدرسه میرود.

منبع: حوادث نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بررسی فواید و مضرات رحم اجاره ای در جامعه" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بررسی فواید و مضرات رحم اجاره ای در جامعه"، کلیک کنید.