دنیای آینده مبتنی بر فناوری های هوشمند است

دنیای آینده مبتنی بر فناوری های هوشمند است

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای فراجا با بیان اینکه دنیای آینده دنیای مبتنی بر فناوری های هوشمند است، گفت: در چنین فضایی بیش از 80 درصد مردم در شبکه های اجتماعی هستند که افکار، آرا و شناختشان در حوزه های اقتصادی و سیاسی متاثر از داده های این شبکه ها است؛ پس باید در این ابعاد قدرتمند باشیم.

به گزارش پیشتاز، سرهنگ علی محمد رجبی با بیان اینکه دهه فجر یادآور خاطرات شورانگیز است، گفت: این دهه اما علاوه بر خاطرات شیرین، یادآور صدور بیانیه گام دوم انقلاب است، موضوعی که نشان می دهد نمی توان بدون نگاه به آینده به دهه فجر پرداخت.

وی در خصوص نقاط قوت فضای مجازی، اظهار کرد: در ادبیات قدرت، در جهان سه نوع قدرت سخت، نرم و هوشمند وجود دارد، آنچه در قدرت سخت توجه می شود منابع مالی و انسانی، تجهیزات نظامی، اقتصادی و زیرساخت های اقتصادی و منابع زیرزمینی کشورها هستند. در حوزه قدرت نرم به توانمندی کشورها در تاثیرگذاری بر افکار عمومی و تمایلات دیگر مردم کشورها توجه می شود؛ یعنی توانایی داشته باشند خواسته ها و انگیزه های خود و آنچه باور دارند را در ذهن دیگران بگنجاند. در تعریف قدرت هوشمند؛ متفکرین حوزه قدرت، ترکیب مناسب و با برنامه قدرت سخت و نرم را در کنار هم به عنوان قدرت هوشمند در نظر می گیرند. اگر می خواهیم در حوزه فضای مجازی به قدرت و قوت توجه کنیم باید بدانیم قدرت در فضای مجازی در سه لایه قدرت سخت، نرم و هوشمندانه تاثیر دارد و امروز نمی توانیم در مسیر ایران قوی حرکت کنیم مگر اینکه در فضای مجازی قوی و قدرتمند باشیم.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا خاطرنشان کرد: با توجه به فناوری های جدید و هوش مصنوعی و در دسترس بودن فضای مجازی برای همه، مفهوم و ساز و کار حکمرانی تغییر می کند و در آینده نزدیک با شهرها و خودروهای هوشمند مواجه هستیم و با متاورس و واقعیت افزوده و واقعیت مجازی باید ساز و کارهای اقتصادی، آموزشی و فرهنگی و محتوایی را مدیریت کرد و پرنده های هوشمند نقش بسیار زیادی در حوزه های خدماتی، نظامی و امنیتی و انتظامی خواهند داشت و در این محیط و این فضا دیگر نمی توان حوزه سایبر و فناوری های آن را در نظر نگرفت.

دنیای آینده دنیای مبتنی بر فناوری های هوشمند است

وی ادامه داد: حدود 80 درصد مردم در شبکه های اجتماعی هستند؛ یعنی اخبار، اطلاعات، داده ها، دانش و آگاهیشان مبتنی بر داده های شبکه های اجتماعی شکل می گیرد که هم قوت و هم تهدید است. از نگاه قوت در فضای مجازی؛ این فضا مولفه ای است که در ابعاد قدرت سخت، نرم و هوشمند تاثیر دارد، دنیای آینده دنیای مبتنی بر فناوری های هوشمند است و بیش از 80 درصد مردم در شبکه های اجتماعی هستند که افکار، آرا و شناختشان در حوزه های اقتصادی و سیاسی متاثر از داده های این شبکه ها است؛ پس باید در این ابعاد قدرتمند باشیم.

رجبی با بیان اینکه برای تبدیل فضای مجازی به قدرت باید یک نگاه وحدت آفرین به موضوع داشت، اضافه کرد: نگاه وحدت آفرین را مقام معظم رهبری در موضوع و مسایل مختلف تحت عنوان گفتمان سازی مطرح می کند و ایشان گفتمان سازی را مانند هوا در جامعه ضروری می داند. برای داشتن فضای مجازی قوی و تاثیر گذار بر وحدت جامعه اولین قدم گفتمان سازی است؛ یعنی باید همه مردم و مسیولین کشور به این باور برسند؛ ما می توانیم و باید در فضای مجازی دارای قدرت شویم. برای داشتن فضای مجازی قوی مبتنی بر گفتمان انقلاب که بتواند جامعه قوی، یکپارچه و یک دست و منسجمی را تولید کند باید فضای مجازی در خدمت علم و پژوهش باشد و معنویت و اخلاق در آن متبلور شود؛ چون فضای مجازی به جنگ اخلاق، معنویت و زندگی آمده، ما ذاتاً یک کشور با فرهنگ و اخلاق محور هستیم و اگر فناوری های مبتنی بر فرهنگ عمومی و بومی خودمان تولید کنیم بخش زیادی از مردم دنیا طرفدار آن خواهند بود. اگر از الگوهای غربی به خصوص در حوزه محتوا تقلید کنیم و معنویت و اخلاق را در خدمات و محتوا وارد نکنیم شکست خواهیم خورد.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا در مورد مفید بودن شبکه ملی اطلاعات، اظهارکرد: برخی از کارشناسان و مسیولین گمان می کنند شبکه ملی اطلاعات قرص، آمپول یا کپسولی است که اگر ایجاد شود همه مسایل حل می شود؛ واقعا اینگونه نیست ابتدا باید دید انتظار از شبکه ملی اطلاعات چیست و این شبکه چه تعریف و کارکردهایی باید داشته باشد. شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی باید بتواند مشکلات اقتصادی را حل کند؛ یعنی کار ایجاد کند و اقتصاد درون زا داشته باشد و این فضا باید عدالت و مبارزه با فساد را تسریع کند و زمینه ای برای گسترش عدالت باشد. فضای مجازی استقلال و آزادی را برای کشور تضمین می کند کشوری که در این بعد وابسته به کشورهای بیگانه باشد استقلالش را از دست خواهد داد.

رجبی در پایان افزود: ابعاد قدرتمندی در فضای مجازی پنج بعد دارد که عبارتند از «قدرت حفظ ارتباط پایدار» یعنی جلوی حملات سایبری ایستادگی و زیرساخت ها قوی باشند. «قدرت صیانت از افکار عمومی»، «قدرت تامین نیازهای خدماتی»، «قدرت حکمرانی» و «قدرت تحمیل اراده بر دشمن»، برای رسیدن به ایران قوی از جنبه فضای مجازی، این فضا باید این پنج ویژگی را داشته باشد.

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دنیای آینده مبتنی بر فناوری های هوشمند است" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دنیای آینده مبتنی بر فناوری های هوشمند است"، کلیک کنید.