سولاریوم و بلایی که بر سر دختر جوان آمد

سولاریوم و بلایی که بر سر دختر جوان آمد

آفتاب نیوز :

هر کس او را در لابی درمانگاه بیمارستان رازی می بیند اولین چیزی که به ذهنش می رسد اینکه صورت ملتهب او یا با آب جوش سوخته یا اسید! اما موضوع چیز دیگری است. دختر جوان برای برنزه کردن پوست خود زیر دستگاه سولاریوم آن هم در یکی از آرایشگاه های زنانه لاکچری بالاشهر به این حال و روز افتاده است. امثال او کم نیستند. مردان و زنانی که به بهانه زیباتر شدن، خود را به اشعه فرابنفش می سپارند تا پوست سفیدشان تیره تر شود. ماحصلش هم می شود سوختگی پوست و آسیب دیدن کلیه و کبد و هزار گرفتاری دیگر که مبتلایانش برای رفع مشکلات پوستی اش، به این بیمارستان فوق تخصصی می آیند.

درمانگاه پوست، دردسر های پوستی

بیمارستان رازی؛ مرکز فوق تخصصی درمان بیماری های پوستی؛ انتهای یک کوچه بن بست قرار گرفته با ساختمان های کوچک و بزرگ. پذیرش، لیزر، بوتاکس، جراحی پلاستیک، نوردرمانی و …. درمانگاه های پوستی هم در بنایی نوساز و چند طبقه درست انتهای محوطه بیمارستان قرار دارد. داخل کریدور، روبروی در ورودی تابلوی بزرگی نصب شده که مسیر درمانگاه ها را نشان می دهد. درمانگاه پمفیکوس (تاولی)، آلوپسی (سیستم خود ایمنی) طبقه سوم، درمانگاه زخم و جراحی سرطان طبقه دوم و دیگر بیماری های پوستی هم طبقه اول.

درمانگاه بیماری های پوستی شلوغ تر از دیگر درمانگاه هاست. یکی برای درمان اگزما آمده و دیگری می خواهد مشکل لکه های قرمز رنگ روی صورت دختر 4 ساله اش را درمان کند. با یک نگاه اجمالی می توان فهمید اغلب برای مداوای آلرژی و کهیر مراجعه کرده اند. در بین بیماران، یکی شان شرایط بدتری دارد. صورتش ملتهب و پوست دستانش به سرخی می زند. از شدت درد یارای ایستادن ندارد. زن میانسالی که به نظر می رسد مادر اوست، دختر را نیوشا صدا می کند. از او می خواهدخوددار باشد و کمتر بی تابی کند. اما دختر نمی تواند. سوزش پوست صورت و بدنش او را کلافه کرده و تاب را از او گرفته است. حتی نمی تواند گریه کند چرا که شوری اشک بیشتر پوستش را می سوزاند.

نیوشا قبض پذیرش را بار دیگر نگاه می کند، گویی با هر بار دیدن می خواهد نوبتش جلو بیفتد. نفر یازدهم است و تازه بیمار پنجم برای معاینه داخل اتاق پزشک شده است. مانتوی گشادش را با دست جلو می کشد تا با بدنش تماس پیدا نکند. شرایط بد او دیگر بیماران را کنجکاو کرده چه اتفاقی برای او افتاده است. همین طور که داخل سالن قدم رو می کند، زنی از روی دلسوزی می پرسد؟ «چی شده مادر؟ با چی سوختی؟» دختر بی حوصله تر از آن است که بخواهد جواب زن را بدهد. خود را به پنجره می رساند تا از شر نگاه های کنجکاو نجات پیدا کند.

مصیبت ماورای بنفش

«شماره 11»، بالاخره منشی شماره او را اعلام کرد، دختر جوان همراه مادرش از جا بلند شده و وارد مطب دکتر می شوند. دختر آستین خود را بالا می زند و به خانم دکتر نشان می دهد. وضع خوبی ندارد. دکتر از التهاب صورت و پوست بدن او متعجب شده و دلیل سوختگی را می پرسد. به جای دختر، مادر جواب می دهد: «خانم دکتر سولارکرده، خودش را سپرده به دست یک آدم ناشی که مثلا برنزه بشود. قشنگ که نشد هیچ، آش و لاش شده است.» دکتر با دقت پوست صورت دختر جوان را نگاه می کند. لکه های قهوه ای رنگی روی صورتش ظاهر شده که او را نگران کرده و می پرسد: «دستگاه سولاریم اشعه خطرناک ماورای بنفش را مستقیم می تاباند. هم پوست را می سوزاند و هم به بافت کبد و کلیه آسیب می زند. این ها را می دانستی؟ از عوارض خطرناکش خبر داشتی؟ حالاچند جلسه سولار کردی؟» دختر اشاره می کند این کار را در آْرایشگاه یکی از دوستانش انجام داده است. دکتر دلخور از کار او گوشزد می کند، آرایشگاه ها و باشگاه های بدنسازی هیچ کدام مجاز به استفاده از دستگاه سولاریوم نیستند. دختر با همه آسیب هایی که دیده باز از دوستش طرفداری می کند و می گوید: «دوستم گناهی ندارد. اویکی از کارکنان آرایشگاه است. خبر نداشت دستگاه کیفیت ندارد. خودم خواستم پوستم را برنزه کنم. می خواستم زیباتر شوم. چند جلسه اول پوستم قرمز می شد، اما نه خارش داشت و نه درد. دوستم گفت مشکلی نیست و با پماد سوختگی برطرف می شود. ولی نشد. 10 جلسه که تمام شد به جای اینکه پوستم برنزه شود، سوخت.» دکتر نسخه بلندبالایی برای بیمار جوان می نویسد. تهیه دارو ها هزینه سرسام آوری دارد. نیوشا هر جلسه 70 هزار تومان برای 10 دقیقه سولاریم پرداخت کرده و حالا باید کلی خرج کند تا مشکل پوستی اش برطرف شود./فرتاک نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سولاریوم و بلایی که بر سر دختر جوان آمد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سولاریوم و بلایی که بر سر دختر جوان آمد"، کلیک کنید.