عشق شیدا سرمربی سپاهان را شیعه کرد!

عشق شیدا سرمربی سپاهان را شیعه کرد!

آفتاب نیوز :

ژوزه (خوزه) مورایس مربی 58 ساله  تیم فوتبال سپاهان در فوتبال نام کم و کوچکی محسوب نمی شود. این پرتقالی خوش سیما  در دوران فعالیت به عنوان بازیکن فوتبال برای تیم های پراینزه، اتلتیکو، لیریا و پنافیل توپ زد. درخشش اصلی دوران حرفه ای او، اما  درکسوت مربی گری بود. مورایس اهل پرتغال است، اما یک نشریه ورزشی پرتغالی محل تولد اصلی او را شهر گلونگو آلتو در کشور افریقایی آنگولا ذکر کرده است.

مورایس به عنوان دستیار مربی سرشناس فوتبال ژوزه مورینیو در کادر فنی تیم های پورتو، ریال مادرید، چلسی و اینترمیلان حضور داشته است. وی در 2022 با تیم سپاهان قرارداد بست و تاکنون یک نایب قهرمانی برای این تیم ثروتمند کسب کرده است.

تغیر مذهب به تشیع

آنچه ژوزه را به صدر اخبار و تیتر روز بحث های داغ فضای مجازی کشانده نه کارنامه حرفه ای، بلکه از دواج و تغییر مذهب او بود.

این مربی در پاسخ به سوال یک خبرنگار در کنفرانس خبری پس از پایان بازی در مورد تغییر دین وی گفت: «من مشکلی ندارم که به سوالات متفاوت و مرتبط با مسایل شخصی هم جواب بدهم، هرچند مسایل شخصی و مسایل حرفه ای جدا است، اما از آنجا که شما کنجکاو هستید، بله! من مذهبم را تغییر داده ام و اکنون یکی از شما هستم! البته به این دلیل که من عضوی از یک خانواده ایرانی هستم و شما می دانید، البته این حقیقت دارد، من با افتخار مدتی قبل به دین اسلام مشرف شدم.»

پای یک زن در میان است

از مدت ها قبل هواداران و لیدر های تشویق سپاهان، در اکانت این سرمربی در اینستاگرام به او طعنه می زدند که عشق شیدا باعث حواس پرتی او و نتایج ضعیف تیم در این اواخر شده است. هرچند این مربی و نامزدش تلاش کردند که مسایل شخصی را در صفحات خود در شبکه های اجتماعی بازتاب ندهند، اما مسیله ازدواج او با شیدا مقصودلو بازیگر جوان و زیبای ایرانی مسیله ای نبود که بتوان آن را برای مدت طولانی از چشم هواداران کنجکاو پنهان کرد.

تغییر مذهب به خاطر عشق یا از سر ارادت

حسین ابراهیمی روحانی با افکار نزدیک به مصباح یزدی در خصوص ازدواج سرمربی سپاهان با یک زن ایرانی در توییتر نوشت: «یک خانم ایرانی باعث مسلمان شدن سرمربی پرتغالی سپاهان شده. فرمود اگر یک نفر با دست تو هدایت شد، برای تو بهتر از آن چیزی است که خورشید بر آن می تابد. سوال اینه که مایی که مدعی مذهبی بودن هستیم چند نفر را به اسلام نزدیک مردیم؟!»

کاربران در پاسخ به وی بعضاً رفتار برخی افراد و جریان های دارای قدرت و نفوذ را از جمله عوامل دین گریزی عنوان کرده اند و انگیزه اصلی این مربی را نیز به موانع قانونی ازدواج یک غیرمسلمان خارجی با یک زن مسلمان ایرانی نسبت داده اند.

موانع قانونی ازدواج

بر اساس ماده 1060 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی موکول به اجازه دولت است. مرجع صادرکننده این اجازه در داخل، کشور وزارت کشور و در خارج از کشور، نمایندگان سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران به نیابت از طرف وزیر کشور می باشند. این اجازه اصطلاحا پروانه زناشویی نامیده می شود. یکی از اصلی ترین موانع، مذهب همسر خارجی است.

طبق ماده 1059 قانون مدنی ایران، نکاح زن مسلمان ایرانی با مرد غیرمسلمان جایز نیست و بر اساس ماده 1060 همین قانون ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در مواردی هم که مانع قانونی نداشته باشد، موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت ایران است حتی دولت می تواند بر اساس ماده قانون مدنی ازدواج بعضی مستخدمین و مامورین رسمی و محصلین دولتی را با زنی که دارای تابعیت خارجی باشد موکول به اجازه مخصوص کند و الا هر فرد خارجی که بدون اجازه قانونی با زن ایرانی ازدواج کند به حبس تادیبی از یک تا 3 سال محکوم خواهد شد. در این مبحث به قوانین و مقرراتی اشاره خواهیم کرد که به موجب آن بانوان ایرانی می توانند با مردان خارجی (غیرایرانی) ازدواج کنند.

این احتمال وجود دارد که چنین موانع و مواد و تبصره های قانونی سفت و سختی در تصمیم سرمربی سپاهان برای غلبه بر موانع وصال یار بی تاثیر نبوده باشد و به قول فیض کاشانی: «دل و دین و عقل و هوشم همه بر آب دادی/ ز کدام باده ساقی به من خراب دادی»

ازدواج بازیگر 28 ساله و مربی 58 ساله

هرچند سن تنها عددی است که در ره عشق چندان به چشم نمی آید، اما اختلاف سنی شیدا مقصودلو بازیگر 28 ساله با این سرمربی 58 ساله موضوع داغی برای بحث های بی پایان خاله زنکی در فضای مجازی است. 

شیدا مقصودلو متولد شهریور 1376 و بازیگر ایرانی است که با بازی در فیلم قهرمان ساخته اصغر فرهادی بیشتر شناخته شد. وی فارغ التحصیل رشته بازیگری در دانشگاه آزاد اسلامی است. مقصودلو همچنین در نمایش های چند تکه لغزان، لوله، آرش، تورنج، و نشانی ایفای نقش کرد. در مورد خانواده او اطلاع چندانی نیست.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عشق شیدا سرمربی سپاهان را شیعه کرد!" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عشق شیدا سرمربی سپاهان را شیعه کرد!"، کلیک کنید.