کلاهبرداری میلیاردی از 20 نفر با رسید جعلی پایا/ پلیس آگاهی هشدار داد

کلاهبرداری میلیاردی از 20 نفر با رسید جعلی پایا/ پلیس آگاهی هشدار داد

رییس پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری مردی که با رسیدساز جعلی پایا اقدام به کلاهبرداری از مردم کرده بود، خبر داد.

به گزارش پیشتاز، سردار علی ولیپور گودرزی در تشریح جزییات این خبر گفت: به دنبال وقوع کلاهبرداری های متعدد از شهروندان با رسیدهای جعلی پایا رسیدگی به پرونده در دستورکار کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. تحقیقات ابتدایی کارآگاهان حاکی از آن بود که مردی حدوداً 30 ساله، مالباختگان را از طریق سایت خرید و فورشی اینترنتی شناسایی کرده و پس از  مراجعه به محل به عنوان  خریدار، کالا را رویت کرده و با توجه به بالا  بودن مبالغ اموال، باشگرد چرب زبانی تاکید داشته که پول را از طریق  شبا به حساب فروشندگان واریز خواهد کرد. این فرد در همان محل، رسید جعلی را به مالباختگان نشان داده و کالا را تحویل گرفته است.  

وی با بیان اینکه در بررسی های بیشتر کارآگاهان مشخص شد که متهم بیشتر گوشی های تلفن همراه آیفون 12، آیفون 13، آیفون 14 و ps5و  ps4 و اپل واچ را با همین شیوه از مالباختگان خریداری کرده است، گفت: بررسی ها حاکی از آن بود که این فرد در حدود 10میلیارد ریال با همین شیوه کلاهبرداری کرده است.

ولیپور گودرزی ادامه داد: با توجه به حساسیت موضوع، کارآگاهان خیلی زود وارد عمل شده و با بهره گیری از روش های علمی کشف جرم، هویت متهم را شناسایی کردند. آنان در گام بعدی با اقدامات اطلاعاتی و پایش مستمر فضای مجازی، متهم را که چندین ماه بود، متواری شده بود، در عملیاتی پلیسی که با هماهنگی مقام قضایی انجام شد، دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند.  

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه در بررسی سوابق متهم، مشخص شد که وی سابقه دار بوده و پیش از این نیز به اتهام کلاهبرداری بازداشت شده است؛ گفت: همچنین کارآگاهان متوجه شدند که متهم با استفاده از خطوط تلفن همراه مختلف با طعمه های خود تماس برقرار کرده است.

وی با بیان اینکه تا کنون بیش از 20 نفر از مالباختگان این کلاهبردار شناسایی شده اند، به بازجویی از این فرد در مقر انتظامی اشاره کرد و گفت: متهم در تحقیقات ابتدایی صراحتا به جرم کلاهبرداری از شهروندان با رسیدساز جعلی پایا اعتراف کرد. همچنین تحقیقات تکمیلی نیز نشان داد که متهم با سوءاستفاده از اعتماد مالباختگان، خود را به عنوان خریدار معرفی کرده و پس از رویت کالا، با توجه به بالا بودن مبالغ، اصرار به واریز وجه از طریق شبا به حساب فروشندگان کرده است. او در محل با استفاده از نرم افزاری در گوشی خود، رسید بانکی جعلی پرداخت را به مالباختگان نشان داده و پس از دریافت کالا متواری شده است.

ولیپور گودرزی از تشکیل پرونده برای متهم خبر داد و گفت: با صدور قرار قانونی از سوی مرجع قضایی متهم برای کشف جرایم احتمالی و شناسایی سایر شکات در اختیار کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به این پرونده و موارد مشابهی که در گذشته وجود داشته است، به مردم هشدار داد و گفت: این پرونده به خوبی نشان می دهد که مجرمان سایبری دایماً در حال ابداع روش های جدیدی برای فریب قربانیان خود هستند. برای در امان ماندن از اینگونه کلاهبرداری ها، باید مراقب باشید و به هیچ وجه بدون اطمینان کامل از هویت طرف مقابل، اقدام به معامله یا واریز وجه نکنید. از مردم می خواهم که از دریافت رسیدهای بانکی چاپی خودداری کرده و تراکنش را از طریق پیامک یا اپلیکیشن بانک خود پیگیری کنند. همچنین معاملات خود را تا حد امکان حضوری انجام داده و اطلاعات بانکی خود را در اختیار هیچ فردی قرار ندهند.

پایان خبر پیشتاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کلاهبرداری میلیاردی از 20 نفر با رسید جعلی پایا/ پلیس آگاهی هشدار داد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کلاهبرداری میلیاردی از 20 نفر با رسید جعلی پایا/ پلیس آگاهی هشدار داد"، کلیک کنید.