تقویت هوش کودک پنج ساله

یکی از بهترین روش ها برای ارتباط بهتر و تقویت هوش کودکان، بازی است، آیا می دانید که پرورش مغز فرزندتان تا قبل از 5 سالگی چقدر اهمیت دارد؟ کارشناسان به ما می گویند که 90 درصد رشد مغز تا سن 5 سالگی اتفاق می افتد، اگر در سال های اولیه به آموزش فکر نکنیم، فرزندمان در شروع مهد کودک در معرض خطر عقب افتادن از هم سن وسالان خود قرار می گیرد! بازی با کودکان بهترین نوع یادگیری است که به کتاب و درس و فعالیت های خسته کننده محدود نمی شود، در واقع این بهترین زمان برای سرگرم شدن هر دوی  شما است!

تقویت هوش کودک پنج ساله | تخفیفات ویژه ، فروش و قیمت اسباب بازی (توی باران)

بازی های تک نفره برای تقویت هوش کودکان

تقویت هوش کودکان

هرچند که آموزش نام حیوانات به کودکان مفید است اما مجموعه ای از توانایی های بهتری هم وجود دارند که برای رشد اولیه ی مغز بسیار مهم است، به کودک نوپا کمک می کند تا به سمت انتخاب مهارت های زندگی ارزشمند حرکت کند، به این مجموعه از توانایی ها “مهارت های عملکرد اجرایی” می گویند، این مهارت ها آنقدرها هم جدید نیست، احتمالاً کارهای زیادی برای تشویق و بهبود آن انجام داده اید، مهارت های عملکرد اجرایی بر موارد زیر متمرکز است:

  • توجه: حفظ تمرکز و تغییر آن در صورت نیاز.
  • کنترل تکانه: فکر کردن قبل از عمل (همیشه اولین چیزی که به ذهنتان می آید را نگویید و انجام ندهید).
  • حافظه ی کاری یا حافظه ی فعال: نگه داشتن افکار متعدد در ذهن و مدیریت آن ها.
  • برنامه ریزی: توانایی ترسیم و انجام مجموعه ای از اقدامات برای رسیدن به اهداف.

بچه هایی که مهارت های عملکرد اجرایی را به خوبی می دانند در مدرسه عملکرد بهتری دارند، مشکلات رفتاری کمتری نشان می دهند و قابل اعتمادتر هستند، مهارت هایEF مغز کودکان را تقویت می کند و آن ها را نه تنها برای مدرسه بلکه برای زندگی آماده می کند. بازی با تفنگ اسباب بازی بچه گانه حتی برای خود بزرگ ترها نیز جالب است و شاید در زمان بازی کودکان به خود بیایید و متوجه شوید که خودتان نیز مشغول بازی با تفنگ هستید.

بازی های مناسب تقویت هوش کودکان

در این جا 20 بازی که به تقویت هوش کودکان 2 تا 5 ساله کمک می کند، به شما معرفی خواهیم کرد، بازی ها به ترتیب سن هستند والدین کودکان نوپا یا می توانند با بازی هایی که از نظر بصری جذاب تر هستند شروع کنند، در ادامه با ما همراه باشید.

بازی های یک به یک

برای انجام بازی های یک به یک به کودک نوپا و یک شی ء و یا کودک نوپا و مادر یا پدر (یک هم بازی) نیاز است.

1.ساختن بلوک یا لگو بازی

ساختن بلوک که به لگو بازی معروف است، یکی از قدیمی ترین بازی هایی است که به کودکان در یادگیری در مورد جاذبه، اهرم، اندازه ی شکل، وزن و تعادل کمک می کند، از تشخیص شکل و رنگ گرفته تا خلاقیت و تحریک ذهن، همه ی جنبه های رشد کودک در معرض دید قرار می گیرد.

2. پازل ها

پازل ها به عنوان یک بازی افزایش هوش و مفید مانند یک بشقاب غذای کامل هستند که همه ی مواد مغذی و طعم ها را در خود جای داده اند، بهتر است در اسرع وقت آن را شروع کنید، در پازل بازی تمام کارهای درست تیک می خورد از هماهنگی چشم و دست گرفته تا استدلال منطقی، بزرگترین مزیت این بازی افزایش اعتماد به نفس ناشی از تکمیل پازل است، بهتر است برای کودکان کم سن تر پازل های کوچکتر و مقاوم تر را تهیه کنید.

3.   بازی کارت حافظه

بازی کارت حافظه یک تمرین عالی برای تمرین بخش های نگهدارنده ی اطلاعات کودکان در حین تفریح است، هر بازیکن در دو نوبت کارت ها را برمی گرداند و تصویر پشت آن ها را می بیند، اگر تصاویر شبیه هم بود بازیکن می تواند کارت ها را بردارد، در غیر این صورت به جای خود برمی گرداند، بازیکن ها باید تصاویر پشت کارت ها را به خاطر بسپارند، این بازی برای گوشی های هوشمند نیز طراحی شده اند.

4.  بازی کلمات و تصاویر

در این بازی با استفاده از بلوک یا کارت الفبا اسم حیوان را می سازید و از کودک می خواهید کلمه را با تصویرش مطابقت دهد، این کار کودکان را به تشکیل کلمه و خواندن تشویق می کند و به گسترش واژگان او کمک خواهد کرد.

در گذشته بچه ها با خاله بازی یا معلم بازی نقش های مختلفی را بر عهده می گرفتند، ایفای نقش یک راه عالی برای تقویت و رشد خلاقیت کودکان است، و کمک می کند در هنگام برخورد با جامعه سازگاری بهتری با محیط داشته باشند.

6.  کاردستی با استفاده از مهره ها

به فرزندتان یاد بدهید مهره ها و منجوق های مختلف را از نخ عبور دهند، با تغییر الگو و گذاشتن قوانینی مانند سه مهره ی صورتی و یک بنفش کودکان را عمیقاً درگیر بازی کنید، در پایان فرزندتان به کمک شما یک دستبند یا گردنبند ساخته است، این بازی به عنوان یک تمرین خوب برای مغز عمل می کند.

7.  پیدا کردن اشیا

تنها چیزی که نیاز دارید چند عکس و اشیاء است، با نشان دادن تصویر به کودک از او می خواهید آن شیء را پیدا کند، این بازی در آموزش تلفظ صحیح و تشخیص اشیاء به همراه رشد شناختی به کودک کمک زیادی می کند.

8.  بازی ماز یا مارپیچ

حل پیچ و خم ها روشی هوشمندانه برای تقویت هوش کودکان در حین تفریح است، ماز بازی به بهبود مهارت های حرکتی ظریف و استدلال منطقی کمک می کند، به پایان رساندن ماز یک موفقیت بزرگ برای بچه ها محسوب می شود.

9.  بازی تطابق اشکال

بازی تطابق اشکال برای کودکان 2 تا 4 ساله عالی است، می توانید در دو ستون چند تصویر بکشید و از کودک بخواهید تصاویر مرتبط را به هم وصل کند، مثل زنبور عسل و گل، چتر و باران، می توانید از تصاویر آماده در اینترنت استفاده کنید و از کودک بخواهید تصاویر مرتبط را هم رنگ کند، این بازی به صورت کارت آماده در فروشگاه های اسباب بازی وجود دارد و برای گوشی های هوشمند هم طراحی شده است.

10.  بازی حسی

به کودکان اجازه دهید در جهان کاوش کنند و چیزهای مختلف را لمس کنند، بافت ها چیزهای زیادی را به بچه ها می آموزند که نمی توان با کتاب های آموزشی به آن ها آموخت، به کودکان اجازه دهید تا با لمس شن و ماسه، حباب های نرم، دیوار های ناهموار، خاک رس و سایر اشیاء بازی کنند تا ذهن آن ها تحریک شود. وسایل های پلیسی اسباب بازی می تواند تجربه یک بازی هیجان انگیز و پرتحرک را به کودک شما هدیه دهد.

11. گنج یابی

پیدا کردن گنج یکی از جالب ترین بازی ها برای کودکان به حساب می آید، هر چیزی می تواند یک گنج باشد، یک بشقاب غذا، یک تکه شکلات یا یک اسباب بازی، به وسیله ی فلش کارت یا نقاشی سرنخ هایی را به کودک می دهید و از او می خواهید گنج را پیدا کند.

بازی های مهارتی با عملکرد اجرایی

12.  داستان گویی

داستان گویی، نواحی مختلف مغز را نسبت به آن چه کودکان نوپا از خواندن یک کتاب داستان به دست می آورند، درگیر می کند، هنگامی که کودکان در حال گوش دادن به یک داستان هستند، از حافظه ی کاری خود استفاده ی کامل می کنند، تا همه ی شخصیت های مختلف داستان و اتفاقات را دنبال کنند و با پیشرفت داستان به پردازش اطلاعات جدید ادامه دهند، داستان گویی و سرگرمی هایی از این دست، تمرینی فوق العاده برای تمرکز حافظه است.

13.  بازی های فیزیکی

درگیر کردن کل بدن فرصتی عالی برای تقویت مهارت های عملکرد اجرایی در کودکان نوپا است، پرتاب و گرفتن توپ، پریدن و دویدن تا خط پایان، راهی عالی برای تقویت مغز است، بازی هایی مانند طناب کشی، ایستادن هنگام قطع شدن آهنگ و بازی قایم باشک (قایم موشک) بسیار عالی است.

14.  جعبه های حسی

چند شی ء را داخل یک جعبه قرار دهید و از کودک بخواهید با چشمان بسته دستش را داخل جعبه ببرد و شیء را حدس بزند، این بازی باعث بهبود حافظه ی کاری، مسیرهای عصبی و اطلاعات حسی آنها می شود.

15.  سهیم کردن کودکان در کارهای خانه

بسته به مهارت فرزندتان او را در کارهای خانه سهیم کنید، جدا کردن لباس های رنگی و سفید، روشن کردن لباس شویی یا کمک در پخت کیک و خمیر بازی، این کارها به بچه ها قوانین را می آموزد و یاد می گیرد پیروی نکردن از پارامترها چه عواقبی خواهد داشت.

بازی های گروهی

در حالی که بازی های یک به یک راهی عالی برای ارتباط والد و فرزند هستند، برای کودک مهم است که مهارت های اجتماعی خود را توسعه دهد و تقویت کند، این شروع راهی است که به اعتماد به نفس منتهی می شود.

16. بازی های تخته ای

بازی رومیزی یا بازی تخته ای روی صفحات از پیش طراحی شده انجام می شود، از منچ، مونوپولی و دوز می توان به عنوان معروف ترین آن ها نام برد، این بازی ها صبر را به کودکان می آموزند زیرا باید یک دور منتظر بمانند تا نوبتشان شود.

17. سایمون میگه!

بچرخید، برقصید، بنشینید، بخندید، مجموعه ای از کارها و نشان دادن احساسات مختلف که با جمله ی سایمون میگه، شروع می شود، کسی که در پایان بالاترین امتیاز را بگیرد برنده است، بهترین بازی برای بهبود مهارت های شنیداری و مهارت های تفسیر که به رشد اجتماعی کودکان کمک می کند.

بازی خلاقانه و سرگرم کننده برای تقویت هوش کودکان

18.  مجسمه

یک بازی ساده و بدون هیچ وسیله ی خاصی که کودکان سراسر دنیا را سرگرم می کند، در این بازی یک آهنگ پخش می شود هر زمان که آهنگ متوقف شد، بچه ها در هر حالتی که هستند باید مجسمه شوند، اولین نفری که حرکت کند از بازی خارج می شود، نکته ی مثبت این بازی آن است که در هر جا قابل انجام است و باعث ایجاد روحیه ی تیمی و تخیل می شود.

19.  یادگیری زبان جدید

کودکانی که به دو زبان یا بیشتر صحبت می کنند در املا و دستور زبان بهتر عمل می کنند، آن ها الگوها را بهتر درک کرده و به خاطر سپردن قوانین زبان برای آن ها ساده تر است، اگر چه یادگیری زبان جدید، بازی محسوب نمی شود اما با انجام بازی و تماشای کارتون می توان آن را آموخت، آموزش زبان های مختلف یکی از راه های تقویت مغز تا سن 5 سالگی است.

20. رنگ را لمس کن

در این بازی یکی از بازیکن ها نام یک رنگ را صدا می زند و بقیه می دوند و شییی که به آن رنگ است را لمس می کنند، کسی که شکست می خورد نام رنگ بعدی را صدا می زند، بازی رنگ را لمس کن فوق العاده آسان و گروهی است. شما با خرید باتوم پلیسی  می توانید بسیاری از چالش های ذهنی کودک را در رابطه مسایل مربوط به قانون و شغل پلیس را به راحتی برطرف کنید

سخن آخر

بازی هایی که به شما معرفی کردیم هر کدام نقش متفاوتی در تقویت هوش کودکان دارند، این طور نیست که مانند چوب جادو قدرت مغز کودکان را افزایش دهند، بلکه قدرت مغز از کودکی تا نوجوانی به تدریج رشد می کند، وجه مشترک همه ی فعالیت های فوق این است که به طور هم زمان از ذهن، بدن و حواس استفاده می شود.

به عنوان والد فرصتی فراهم کنید تا به همراه فرزندتان از بازی لذت ببرید، بخشی از بازی کردن است از او بخواهید جهت تقویت هوش فرزندتان بازی های فوق را انجام دهد، برای استخدام پرستار کودک و اطلاع از هزینه پرستار کودک با کارشناسان ما در مرکز خدمات پرستاری رایا مهر تماس بگیرید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقویت هوش کودک پنج ساله" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقویت هوش کودک پنج ساله"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.